Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo na 98 pozycji w rankingu Doing Business

Kosowo na 98 pozycji w rankingu Doing Business

W najnowszym rankingu Doing Business 2013, opublikowanym przez Bank Światowy, Kosowo uplasowało się na 98 miejscu spośród 183 krajów i w porównaniu z ubiegłym rokiem, awansowało o 28 pozycji. Po raz pierwszy od czasu, kiedy Kosowo znalazło się w raporcie Banku Światowego, zauważalny jest progres.

W ostatnim roku, podjęto szereg reform, mających na celu poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Kosowie, m.in. dzięki zaangażowaniu wicepremier i minister handlu i przemysłu, Mimozy Kusari-Lili zostało otwartych 26 miejsc, w których można zarejestrować firmę (tzw. „one-stop-shop”), a także uproszczono i przyspieszono procedury, związane z rejestracją przedsiębiorstw.

W ocenie Banku Światowego, największy postęp osiągnięto w zakresie ochrony inwestorów oraz handlu zagranicznego.

Ministerstwo Handlu i Przemysłu jest zobligowane do kontynuowania reform w zakresie poprawy środowiska, tak, aby bardziej sprzyjało prowadzeniu działalności prywatnej.

Raport ocenia 11 obszarów, związanych z prowadzeniem działalności: założenie firmy, uzyskanie pozwolenia na budowę, dostarczanie energii elektrycznej, rejestracja nieruchomości, uzyskiwanie kredytu, ochrona inwestorów, płacenie podatków, egzekwowanie umów, proces upadłościowy, handel zagraniczny oraz zatrudnienie pracowników.

 

Źródło: koha.net, telegrafi.com

 

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE