Home / Gospodarka / Infrastruktura / Kosowo: Nagroda dla autostrady R7 im. Ibrahima Rugovy
autostrada Ibrahim Rugova - knninfo.com

Kosowo: Nagroda dla autostrady R7 im. Ibrahima Rugovy

Projekt autostrady R7 zwyciężył w konkursie na najlepsze projekty budowlane, zorganizowanym przez amerykański magazyn Engineering News-Record. Sędziowie wybierali spośród 70 projektów z całego świata i przyznawali nagrody w różnych kategoriach. Kosowska autostrada wygrała w kategorii najlepszych projektów drogowych.

Autostrada R7 nosząca imię Ibrahima Rugovy ma łączyć Kosowo z północną Albanią i prowadzić będzie ze stolicy Kosowa, Prisztiny, do przejścia granicznego z Albanią w Morinë. Dalej autostrada prowadzić będzie do Durrës nad Morzem Adriatyckim. Droga będzie stanowić centralny punkt krajowego systemu transportowego. Prace nad nią rozpoczęły się w 2010 r., a całkowite ich zakończenie przewidziane jest na rok 2013. Do tej pory, zgodnie z planem, oddano do użytku 60,4 km z planowanych 102 km.

Budowa autostrady jest projektem niezwykłym przede wszystkim ze względu na trudne położenie geograficzne, lecz również ze względu na ideę przybliżenia do siebie Albańczyków z Kosowa i Albanii. Uznanie światowych specjalistów ma dla jej wykonawców – firmy Bechtel-Enka GP – ogromne znaczenie. Odbiorą oni nagrodę podczas szczytu budowlanego, który jest organizowany przez magazyn Engineering News-Record w dniach 6-7 czerwca w Nowym Jorku.

Źródło: orainfo.com, kosova.info, telegrafi.com

About Tamara Chmielewska

KOMENTARZE