Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: NEWBORN zmienia oblicze na pięciolecie niepodległości

Kosowo: NEWBORN zmienia oblicze na pięciolecie niepodległości

newborn - facebook.com

Napis NEWBORN – symbol niepodległego Kosowa, który znajduje się przed Pałacem Młodzieży w Prisztinie – jest pokrywany flagami wszystkich 98 krajów, które uznały niepodległość Kosowa. W malowanie pomnika zaangażowały się dziesiątki Kosowian, którzy chcieli w ten sposób uczcić pięciolecie tego wydarzenia.

Pomnik przemalowywany jest już od soboty rano i według przewidywań, zmiana jego oblicza potrwa do niedzielnego popołudnia. Inicjatorem akcji jest pomysłodawca instalacji, Fisnik Ismaili, który chciał wyrazić w ten sposób swój sprzeciw wobec decyzji rządu o ponownym pomalowaniu pomnika na żółty kolor.

Pomysł zbudowania napisu zrodził się pięć lat temu z potrzeby uczczenia dnia ogłoszenia niepodległości, zaledwie 10 dni przed tym wydarzeniem. Twórcy zdecydowali się instalację złożoną z liter tworzących słowo NEWBORN, aby jak najkrócej wyrazić wszystko, co dla Kosowa oznacza niepodległość. W założeniu autorów, napis miał być przemalowywany w każdą rocznicę ogłoszenia niepodległości, jednak przez pięć minionych lat, ani razu nie wydano na to zgody. Także w tym roku, władze postanowiły jeszcze raz pomalować pomnik na żółty kolor, do czego doszło we wtorek.

Decyzja ta spotkała się z krytyką twórców napisu, którzy postanowili zrealizować swoje założenie, malując pomnik we flagi państw, które uznały niepodległość Kosowa, dlatego że właśnie ten pomysł miał być zrealizowany podczas pierwszej rocznicy. Nie wiadomo, jak NEWBORN będzie wyglądał za rok, ale Fisnik Ismaili zapewnia, że ten rok rozpoczyna tradycję corocznego przemalowywania pomnika, z pewnością więc będzie wyglądał inaczej.

 

Źródła: botasot.info, top-channel.tv

About Maria Reptowska

KOMENTARZE