Home / Gospodarka / Handel / Kosowo: Nie będzie cła importowego na cement?

Kosowo: Nie będzie cła importowego na cement?

Na czwartkowej sesji parlamentu kosowskiego, minister handlu i przemysłu Mimoza Kusari-Lila w odpowiedzi na interpelację, oznajmiła, że są prowadzone rozmowy z zainteresowanymi stronami, w sprawie wprowadzenia cła importowego na cement w wysokości 35% wartości towaru i decyzja Ministerstwa może ulec zmianie. Jednocześnie podkreśliła, że została ona podjęta zgodnie z prawem obowiązującym w kraju, a także porozumieniem o wolnym handlu.

Kilka dni wcześniej Ministerstwo Handlu i Przemysłu wydało oficjalny komunikat dla mediów, w którym poinformowało o  konsultacjach prowadzonych z zainteresowanymi:

„26 czerwca Departament Handlu, rozpoczął otwarte konsultacje, w których mogły wziąć udział wszystkie zainteresowane strony. Teraz specjalna komisja, we współpracy z innymi instytucjami, jest w trakcie weryfikacji wszystkich deklaracji i zaleceń, które pojawiły się w fazie konsultacji. Po otrzymaniu ostatecznego raportu, Ministerstwo zdecyduje o zmianie wysokości lub anulowaniu postanowienia o opodatkowaniu importu cementu”, napisano w komunikacie.

11 czerwca 2012 r. minister handlu i przemysłu Mimoza Kusari-Lila podjęła decyzję o wprowadzeniu cła importowego na cement, w wysokości 35% wartości towaru, w celu ochrony produktów krajowych. Postanowienie to wywołało sprzeciw nie tylko firm zajmujących się transportem cementu, które na początku lipca zorganizowały protest w Vermicë, ale także przedstawicieli przedsiębiorstw budowlanych, Kosowskiej Izby Gospodarczej oraz ekspertów gospodarczych. Według nich jest ono niezgodne z rządową polityką rozwoju gospodarczego, szkodliwe dla wolnego rynku i konkurencji oraz łamie wszystkie umowy pomiędzy Albanią a Kosowem. Ponadto stwarza monopol na rynku, gdyż jedynym producentem cementu w Kosowie jest obecnie firma „SharrCem”, która jest własnością greckiej kompanii „Titan”.

Partie opozycyjne także skrytykowały decyzję Kusari-Lili, uznając ją za bezprawną i szkodliwą dla rozwoju gospodarczego kraju. Posłowie domagają się odwołania decyzji lub ustąpienia Kusari-Lili ze stanowiska.

- Decyzja o wprowadzeniu cła na cement spowodowała wzrost jego ceny o 20%, wykluczyła wolną konkurencję na rynku, poprzez stworzenie monopolu, zwiększyła koszty budowy mieszkań i innych obiektów. Ponadto wielu ludziom grozi utrata pracy, a firmom importującym ten produkt – upadłość. Proponuję, by rząd natychmiast anulował to szkodliwe postanowienie i uznał produkty z Albanii za krajowe. W przeciwnym wypadku osobiście złożę wniosek o odwołanie minister Kusari-Lili, powiedział deputowany z „Koalicji dla nowego Kosowa”, Emin Gërbeshi w czasie  obrad parlamentu. 

Z powodu braku większości deputowanych na  czwartkowej sesji, nie podjęto żadnej decyzji w tej sprawie.

 

Źródło: mti-ks.org, gazetaexpress.com, kohaditore.com, news.albanianscreen.tv, telegrafi.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE