Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo nie będzie członkiem UNESCO: wniosek Kosowa został odrzucony
balkaneu.com
balkaneu.com

Kosowo nie będzie członkiem UNESCO: wniosek Kosowa został odrzucony

Wczoraj Konferencja Generalna UNESCO rozpatrywała w Paryżu wniosek o przyjęcie Kosowa do organizacji. Po uprzednim odrzuceniu wniosku Belgradu o odroczenie posiedzenia na rok 2017, członkowie UNESCO zasiedli do głosowania. Do pozytywnego rozpatrzenia wniosku potrzebne było minimum dwie trzecie głosów. Tak się jednak nie stało. Kandydatura Kosowa została odrzucona,  Serbowie triumfują.

Za przyjęciem Kosowa zagłosowały 92 kraje, przeciwko 50, a 29 powstrzymało się od głosu. Poparcia Kosowu nie udzieliła m.in. Brazylia, Chiny, Hiszpania, Indie, Rosja, Kazachstan, Palestyna, Korea Północna, Słowacja, Urugwaj oraz Wenezuela. Przeciwko członkostwu Kosowa w UNESCO opowiedziała się natomiast Belgia, Francja, Kanada, Bułgaria, Irlandia, Islandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Malezja, Pakistan, Panama, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia Czechy, Wielka Brytania, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Czad, Tajlandia, Turcja, Afganistan, Albania, Niemcy oraz Andora.

Od głosu powstrzymała się m.in. Polska, ale również Grecja, Rumunia, Kolumbia, Bośnia i Hercegowina, Peru, Nigeria, Singapur, Tunezja, Trynidad i Tobago oraz Zambia.

Nim doszło do głosowania właściwego członkowie UNESCO zagłosowali w sprawie wniosku Serbii o odłożenie konferencji na rok 2017. Pomysł poparło 59 państw, 89 mu się sprzeciwiło, 22 kraje powstrzymały się od głosu, a 16 nie wzięło udziału w głosowaniu. Do pozytywnego rozpatrzenia wniosku wymagane było minimum 50% głosów.

Podczas posiedzenia głos zabrał m.in. przedstawiciel Wielkiej Brytanii, który ogłosił, że jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby odrzucony został wniosek państwa, które zostało zaproponowane przez Radę Wykonawczą UNESCO. Dodał również, że Kosowo jest członkiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego i  że wniosek o przyłączenie go do organizacji nie ma nic wspólnego z konfliktem serbsko-albańskim i procesem integracji europejskiej obu stron.

Z wypowiedzią Brytyjczyka nie zgodził się przedstawiciel Serbii Darko Tanasković, który odpowiedział, że uznanie wniosku Kosowa będzie precedensem, ponieważ jeszcze nigdy się nie zdarzyło, aby do organizacji został przyjęty kandydat nie będący państwem.

Konferencja w Paryżu wywołała reakcje państw na całym świecie. Argentyna orzekła, że przyjęcie Kosowa do UNESCO jest sprzeczne z rezolucją 1244. Prezydent Kuby natomiast zakwestionował zgodność procederu z prawem międzynarodowym. Austria podkreśliła, że zarówno Kosowo, jak i Serbia są jej bliskie, ale mimo to głosowała przeciwko odłożeniu posiedzenia. Chiny z kolei zwróciły uwagę na to, że przyjęcie Kosowa do organizacji może jeszcze bardziej pogorszyć relacje serbsko-albańskie.

Wyniki głosowania zostały ogłoszone wczoraj o godzinie 13:30. Kosowu zabrakło trzech głosów do zdobycia dwóch trzecich gwarantujących członkostwo w UNESCO.

Źródła: mondo.rs, b92.net,  informer.rs

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE