Home / Gospodarka / Kosowo nie ma atrakcyjnej oferty dla inwestorów

Kosowo nie ma atrakcyjnej oferty dla inwestorów

inwestycje w Kosowie

Problemy z dostawą energii, długotrwałe i uciążliwe procedury biurokratyczne w instytucjach, wysokie oprocentowanie kredytów, brak ulg podatkowych, a także niewłaściwie funkcjonujący system prawny, to główne powody braku zainteresowania inwestorów zagranicznych otwieraniem działalności w Kosowie. Z danych statystycznych, dotyczących inwestycji zagranicznych, wynika, że od 2007 r. w Kosowie inwestuje coraz mniej krajów silnych gospodarczo, takich jak USA.

Według statystyk Agencji Rejestracji Biznesu w Kosowie do tej pory zarejestrowano 133 amerykańskich spółek, spośród 28 operuje w sektorze usług, 22 w sektorze handlu, 20 w sektorze produkcyjnym, a 19 w budownictwie. W porównaniu z krajami UE, liczba ta nadal pozostaje na niskim poziomie.

Zdaniem przewodniczącego Amerykańskiej Izby Gospodarczej  w Kosowie (Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë, OEAK), Ariana Zeki, Kosowo jako państwo nie ma konkretnej i atrakcyjnej oferty dla inwestorów zagranicznych, która gwarantowałaby bezpieczeństwo ich inwestycji.

Tymczasem przewodniczący Agencji Promocji Inwestycji, Valdrin Luka, powiedział, że powstał projekt nowej ustawy o inwestycjach zagranicznych, ale nie został jeszcze przegłosowany w parlamencie. Nowa ustawa reguluje ochronę, wspieranie i zachęcanie firm zagranicznych do inwestowania w Kosowie, a także procesy nacjonalizacji i wywłaszczania oraz przewiduje utworzenie Agencji Rozwoju i Promocji Sektora Prywatnego.

Ponadto, Luka podkreślił, że w 2012 r. w Kosowie zarejestrowano 600 zagranicznych firm, a zamknięto jedynie cztery. Jego zdaniem, znacza to znaczący wzrost liczby przedsiębiorstw zagranicznych firm, co może być traktowane jako pozytywny sygnał dla gospodarki Kosowa.

Źródło: orainfo.com, telegrafi.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE