Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Nowa sieć światłowodów

Kosowo: Nowa sieć światłowodów

Kosowski operator sieci komórkowej IPKO w ciągu niespełna dziewięciu miesięcy zbudował własną infrastrukturę światłowodową w całym kraju o długości ok. 400 km. Inwestycja ta została zrealizowana po tym jak PTK, od którego IPKO do tej pory dzierżawiło światłowody, ogłosiło, że ma zamiar rozwiązać umowę w połowie czerwca 2012 r.

- Dzięki budowie sieci światłowodów mamy możliwość zaoferować naszym klientom nowoczesne technologie i wysoką jakość usług. Ponadto za pośrednictwem  macedońskich sieci, nasza światłowody połączą Kosowo z innymi krajami w regionie, takimi jak Albania i Czarnogóra i umożliwią przyłączenie się do nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej w Europie – powiedział dyrektor wykonawczy IPKO Robert Erzin .

Na ten rok zaplanowano budowę łącznie 600 km infrastruktury światłowodowej (96 linii), dzięki czemu IPKO całkowicie uniezależni się od dzierżawionych od PTK linii światłowodowych.

Cała sieć budowana jest przez  lokalne firmy, co znacząco wpływa na lokalny rozwój gospodarczy. Poza tym projekt zwiększył także inwestycje kapitałowe spółki w 2012 r., a tym samym pozwala firmie skupić się na usługach multimedialnych, w celu zaspokojenia zwiększającego się zapotrzebowania na szerokopasmowy internet. Wraz z tworzeniem nowych połączeń telekomunikacyjnych z krajami sąsiednimi i innymi w Europie, budowa nowoczesnej infrastruktury światłowodowej przez IPKO oznacza również rozwój rynku w Kosowie z nowymi technologiami, które umożliwiają świadczenie wysokojakościowych usług dla obywateli, instytucji i firm w Kosowie.

 

Źródło: telegrafi.com, kosova.info

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE