Home / Gospodarka / Kosowo: Nowe przywileje dla inwestorów zagranicznych

Kosowo: Nowe przywileje dla inwestorów zagranicznych

inwestycje zagraniczne w Kosowie - kosovatimes.net

Mniejszy podatek oraz gwarancja otrzymania wsparcia od rządu w przypadku problemów finansowych, to tylko niektóre z przywilejów, które inwestorom zagranicznym ma zapewnić nowa ustawa o inwestycjach zagranicznych. Projekt ten spotkał się jednak ze sprzeciwem społeczeństwa, które uważa, że działa on na szkodę kosowskich przedsiębiorców.

Zdaniem dyrektora Centrum Badań Strategicznych i Społecznych (STRASS), Ibrahima Rexhepiego, parlament nie powinien zatwierdzać tej ustawy, ponieważ dyskryminuje ona lokalnych przedsiębiorców, a także uzależnia rząd od inwestorów zagranicznych. Ustawa nie gwarantuje władzom ochrony w przypadku odstąpienia od pomocy przedsiębiorcom, więc nie odważą się działać przeciw ich interesom. Dodał, że nie ma potrzeby, by rząd przyjmował jakiekolwiek zobowiązania finansowe względem inwestorów, zwłaszcza, że ich koszty mogą być wysokie.

Według Rexhepiego, rozwiązaniem może być wzmocnienie rynku ubezpieczeniowego. Przedsiębiorcy w określonych przypadkach musieliby skorzystać z ubezpieczenia, w przeciwnym razie nie mogliby rozwinąć działalności. Dzięki temu rozwiązaniu, rząd Kosowa zwiększyłby mechanizmy bezpieczeństwa, odsunął bezpośrednią odpowiedzialność od siebie,  a także wzmocniłby rynek ubezpieczeń w kraju.

Dyrektor STRASS-u zaapelował także o równe traktowanie wszystkich podmiotów gospodarczych w kraju, bez względu na pochodzenie ich kapitału. Jego zdaniem, jest to szczególnie ważne, ponieważ Kosowo nie ma stałego rozwoju gospodarczego i społecznego.

Źródło: kosovatimes.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE