Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Nowe schroniska dla niedźwiedzi brunatnych

Kosowo: Nowe schroniska dla niedźwiedzi brunatnych

Nowe schroniska dla niedźwiedzi brunatnych - ekonomia-ks.com

Ruszyła inicjatywa Kosowskiego Instytutu na rzecz Ochrony Przyrody (Instituti të Kosovës për Mbrojtjen e Natyrës), która przewiduje likwidację małych ogrodów zoologicznych, w których przebywają zagrożone gatunki niedźwiedzi brunatnych. W związku z projektem wybudowano schronisko, do którego przeniesione zostaną zwierzęta, do tej pory przebywające w niewielkich ogrodach.

16 marca 2013 r. do nowego domu przewieziono pierwszego niedźwiedzia, samicę o imieniu Kasandra. Na uroczystym otwarciu schroniska pojawili się, m.in.: minister środowiska, Dardan Gashi, minister ds. integracji europejskiej, Vlora Citaku, dowódca KFOR, Volker Halbauer oraz austriacki ambasador w Kosowie, Johann Brieger.

Nowe schronisko znajduje się w pobliżu jeziora Badovc, a jego budowa oraz utrzymanie są w całości finansowane przez austriacką organizację działającą na rzecz ochrony zwierząt „Vier Pfoten” (Cztery Łapy). Projekt obejmuje również budowę specjalnego ogrodzenia elektrycznego oraz szkolenie kadry, mającej opiekować się zwierzętami.

Organizacja „Vier Pfoten” realizuje podobne projekty we wszystkich krajach na całym świecie, w których niedźwiedzie przetrzymywane są w nieodpowiednich warunkach. Próby realizacji takiej inicjatywy, podjęto także w Albanii oraz Serbii, ale Kosowo jest na razie pierwszym miejscem w regionie, gdzie to się udało.

Źródło: ekonomia-ks.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE