Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: BQK chce powołać nowy organ sądowy w sektorze finansowym

Kosowo: BQK chce powołać nowy organ sądowy w sektorze finansowym

Centralny Bank Kosowa (Banka Qendrore e Kosovës, BQK) zaproponował utworzenie specjalnego sądu, zajmującego się wyłącznie sprawami, które dotyczą bankowych problemów z nieuczciwymi kredytobiorcami.

Gubernator Centralnego Banku Kosowa, Gani Gërguri, oznajmił, że wiele już zrobiono dla poprawy otoczenia biznesowego, co znajduje odzwierciedlenie w postrzeganiu ryzyka instytucji finansowych oraz w coraz korzystniejszych warunkach dla kredytobiorców. Zapewnił także, że warunki mogą być jeszcze lepsze, m.in. dzięki skuteczniejszemu systemowi sądownictwa. Obecnie prowadzone są badania nad możliwością ustanowienia specjalnego organu sądowego dla sektora finansowego. Miałby on powstać już w przyszłym roku i przyczyniłby się do zmniejszenia ryzyka, a tym samym do zredukowania stóp procentowych.

Gërguri oznajmił także, że na mocy zezwolenia wydanego przez Centralny Bank Kosowa, na rynku kosowskim rozpocznie działalność kolejny bank  – İş Bankası, który został uznany przez magazyn finansowy „Euromoney” za najlepszy bank w Turcji.

Źródło: koha.net, bqk-kos.org

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE