Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Opóźnienia w przyznawaniu dotacji z Ministerstwa Rolnictwa

Kosowo: Opóźnienia w przyznawaniu dotacji z Ministerstwa Rolnictwa

W tym roku na dotacje i inwestycje przyznano 17,6 mln EUR, z czego 7,6 mln zostanie przeznaczonych na dotacje, 5 mln na granty i 5 mln na inwestycje. Niestety duża liczba rolników została złapana na podawaniu fałszywych informacji we wnioskach. Zmusiło to Ministerstwo Rolnictwa do zmiany systemu kontrolowania, co w efekcie opóźniło proces przyznawania nowych dotacji. Do tej pory wykonano 50% kontroli, z których wszystkie zostały przeprowadzone w terenie. Tylko w ubiegłym roku 2892 rolników zostało złapanych na podawaniu fałszywych informacji dotyczących obsadzanych powierzchni i liczby sztuk bydła.

Według dotychczasowych danych, liczba aplikujących hodowców krów mlecznych w ubiegłym roku wyniosła 4363, natomiast w tym roku osiągnęła 5339. Jeśli chodzi o hodowców owiec i kóz, w zeszłym roku było 1442 wnioskodawców, a w tym – 1503. O wsparcie pszczelarstwa, na które w tym roku po raz pierwszy przeznaczono pieniądze, aplikowało 1100 hodowców. Sytuacja zmieniła się tylko w kwestii wniosków dotyczących segmentu zbożowego, w ubiegłym roku 10953 rolników złożyło wniosek, a w tym roku jest ich 9575.

Ministerstwo w czerwcu tego roku planuje otworzyć nową turę aplikacji, w której zakres wsparcia segmentów rolnictwa zostanie poszerzony.

 

Źródło: koha.net

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE