Home / Gospodarka / Infrastruktura / Kosowo: Otwarcie nowego odcinka autostrady

Kosowo: Otwarcie nowego odcinka autostrady

Gazeta Express

 

W sobotę oddany został do użytku pierwszy, 38-kilometrowy odcinek autostrady im. Ibrahima Rugovy, łączący miejscowości Vёrmicë-Merdar. W uroczystym otwarciu wzięli udział najwyżsi rangą przedstawiciele instytucji Kosowa, jak i Albanii.

Podczas tego wydarzenia wyrazili oni swoje zadowolenie, iż wreszcie zostały zniesione bariery utrudniające swobodny ruch obywateli obydwu wyżej wymienionych państw. Symbolicznego przecięcia wstęgi na tym odcinku, który powinien zbliżyć jeszcze bardziej Kosowo z Albanią, dokonali: prezydent Republiki Kosowa Atifete Jahjaga, premier Hashim Thaçi, przewodniczący Zgromadzenia Kosowa Jakup Krasniqi, premier Republiki Albanii Sali Berisha i amerykański kongresman Eliot Lance Engel. Na tę uroczystość przybyli również inni urzędnicy i spora liczba mieszkańców.

Atifete Jahjaga powiedziała, że dziś pokonywne są ostatnie bariery, które stanowiły utrudnienie w swobodnym ruchu obywateli. Pokonywane są po to, by być razem jak każdy inny naród opowiadający się za europejskimi wartościami i budujący mosty współpracy. – Otwarcie pierwszego odcinka autostrady, tzw. „Drogi Narodu”, na terytorium Republiki Kosowa, wybudowanego zgodnie z nowoczesnymi standardami i parametrami, jest początkiem upragnionego i długo oczekiwanego dzieła, które Kosowo i Albania dziś dokonują. Skracamy dystans i ułatwiamy komunikację pomiędzy nami. Stwarzamy możliwości, dzięki którym szybciej staniemy się częścią wielkiej rodziny europejskiej – kontynuowała.

Premier Kosowa Hashim Thaçi, dodał, iż ta droga ma szczególne znaczenie nie tylko dla Kosowian, ale również dla Albańczyków oraz całego regionu, i ukazuje najgłówniejszy projekt w historii Kosowa, strategiczną inwestycję dla rozwoju infrastruktury i gospodarki kraju, który zapewni swobodny ruch ludności i towarów.

Premier Albanii, Sali Berisha, mówił o znaczeniu autostrady, która będzie łączyć Kosowo z Albanią jeszcze bardziej, realizując tym samym historyczne marzenie wielu pokoleń. – To praca o ogromnym znaczeniu. Jest ona dowodem na prawdziwe odrodzenie polityki, społeczeństwa i gospodarki Kosowa. To droga, dzięki której Republika Kosowa będzie miała wpływ na współpracę i integrację regionalną, na utrzymanie pokoju i stabilizacji – dodał Berisha.

Kongresman Eliot Engel, po tym jak pogratulował Kosowianom z okazji wybudowania nowego odcinka autostrady, powiedział, że dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym, ponieważ Kosowo jest coraz bliżej Europy. – To tu bije serce Europy. Inni zamykają granice, natomiast Kosowo otwiera swoje i staje się ważną częścią Europy – mówił.

Ambasador amerykański Christopher William Dell powiedział, że otwarcie segmentu trasy było również marzeniem byłego prezydenta Kosowa, Ibrahima Rugovy, którego imię nosi ta autostrada. – To naprawdę jest ważna chwila. Pozwólcie mi poczuć amerykańską dumę, gdyż pomogliśmy wam w budowie na czas – powiedział Dell.

Koszt budowy 38-kilometrowego odcinka z miejscowości Vërmicë do miejscowości Suhareka wyniósł 330 mln euro. Prace nad autostradą będą trwały do czasu ukończenia całego projektu w listopadzie przyszłego roku. Są one realizowane przez przedsiębiorstwo „Bechtel-Enka”.

Autostrada będzie miała system zamknięty, a wjazd i zjazd będzie możliwy tylko na połączeniach autostradowych. Jest ona kontynuacją trasy Durrës-Morinë, tzw. „Drogi Narodu”. Kosowianom stwarza się szansę zjazdu w stronę morza, łącząc przy tym najbardziej oddalone od siebie przejścia graniczne, Medar z portem w Durrës.

 

Zdjęcie: gazetaexpress.com, tłum i red. Grzegorz Kacprzyk

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE