Home / Gospodarka / Inwestycje / Kosowo: Otwarto Centrum Innowacji

Kosowo: Otwarto Centrum Innowacji

Kosowscy przedsiębiorcy od dziś mają miejsce, gdzie mogą rozpocząć i realizować swój biznes. Wszystko to jest możliwe dzięki otwarciu Centrum Innowacji, którego celem jest wspieranie biznesmenów, innowacji oraz rozwoju prywatnych firm.

Podczas ceremonii otwarcia, premier Kosowa, Hashim Thaçi, wyraził swoje poparcie dla tej inicjatywy.

– Rząd Republiki Kosowa wspiera przedsiębiorczość i innowacje oparte na technologii informatycznej – podkreślił Thaçi dodając przy tym, iż rozwój sektora prywatnego jest priorytetem dla rządu.

Minister Handlu i Przemysłu, Mimoza Kusari – Lila powiedziała, że technologia informacyjna jest niezbędna do prowadzenia reform gospodarczych.

– Za pomocą tej technologii firmy mają łatwiejszy i szybszy dostęp do dokumentów. Najlepszym przykładem na to jest integracja rejestracji działalności (nabycie dwóch numerów na jednym certyfikacie), której czas został skrócony i obniżono koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej – podkreśliła Kusari – Lila.

Centrum Innowacji popiera także Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii. Ambasador Norwegii w Kosowie, Sverre Johan Kvale stwierdził, że będzie śledził każdy krok tego ośrodka i zapewnił wszystkich obecnych o zaangażowaniu się w jego dalszy rozwój.

Stowarzyszenie Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych Kosowa (STIK) jest jednym z założycieli tego centrum. Dyrektor stowarzyszenia, Vjollca Cavolli wspomniała o historii i wyzwaniach, którym stowarzyszenie musiało sprostać, aż do otwarcia centrum.

Centrum Innowacji Kosowa oferuje wspaniałe możliwości, aby rozwijać pomysły na biznes. Centrum powstało przy wsparciu Norwegii, STIK oraz Crimson Capital.

Źródło: kohaditore.com

 

About Aleksandra Pawlaczyk

KOMENTARZE