Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Otwarto nowy zakład przetwórstwa mleka koziego

Kosowo: Otwarto nowy zakład przetwórstwa mleka koziego

 
Rolnictwo w Kosowie zalicza się do tych mniejszych sektorów, które jednak mogą w szybki i łatwy sposób wpłynąć na rozwój gospodarczy i wzrost zatrudnienia w kraju, dowiadujemy się od ministra rolnictwa, leśnictwa i rozwoju wsi (MBPZR), Bleranda Stavileciego. Podczas środowej inauguracji minizakładu przetwórstwa mleka koziego w miejscowości Bresalc k. Gjilanu minister MBPZR wyraził wdzięczność za pracę, którą sumiennie wykonują rolnicy z tego regionu, dodawszy, że jego ministerstwo pracuje właśnie nad wzrostem możliwości budżetowych, by objąć nim nie tylko farmerów, ale także małe przedsiębiorstwa.
– Przygotowaliśmy już wiele projektów dla sektora rolniczego. Wiele z nich podniosło nasze możliwości, jednak wyniki będą widoczne dopiero po kilku latach. Jest jeszcze wiele takich projektów jak ten obecny, gdzie poprzez bezpośrednie wsparcie finansowe realizowane są właśnie takie projekty, które poświadczają najlepszy sposób lokowania inwestycji w rolnictwie czy innych sektorach. I dlatego trzeba otwarcie powiedzieć, że rolnictwo jest jednym, jeśli nie jednym, z mniejszych sektorów, które w bardzo szybki i łatwy sposób wpływają na rozwój gospodarczy i wzrost zatrudnienia w kraju – oznajmił Stavileci.
Według Kristofa Stoka, prezesa organizacji CARE International, to dobra wiadomość dla rolników z tego regionu, ponieważ zaczął się teraz sezon zbioru mleka koziego, a to przyniesie im przecież zyski. – Rolnictwo znajduje się teraz na wysokim poziomie rozwoju. Kozi ser to cenny produkt, który jest szczególnie pożądany w tym regionie i często tu się go spożywa. Staramy się też, by jakość mleka była taka sama i byśmy mogli utrzymać jego produkcję przez cały rok. Koncentrujemy się też na odpowiednim opakowaniu i oznaczaniu produktów, ponieważ zamierzamy je sprzedawać i w przyszłości stać się konkurencją m.in. dla innych gatunków sera. Z innej strony, chcemy pokazać, że nasze produkty są zdrowe i odpowiadają europejskim standardom – powiedział Stok.
Projektem zostało objętych ponad stu rolników i ponad 2 miliony kóz. Bez wątpienia, będzie to miało wpływ na poprawę sytuacji ekonomicznej i społecznej w regionie, co – miejmy nadzieję – posłuży jako dobry przykład dla innych regionów Kosowa. Projekt został sfinansowany przez Komisję Europejską, a do życia powołała go organizacja CARE International we współpracy z Gminą Gjilan (czyt. Dzilan).

Tekst i zdjęcie: gazetaexpress.com, tłum. i red. Grzegorz Kacprzyk

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE