Home / Gospodarka / Kosowo: Pierwsze w tym roku spotkanie Krajowej Rady ds. Rozwoju Gospodarczego

Kosowo: Pierwsze w tym roku spotkanie Krajowej Rady ds. Rozwoju Gospodarczego

źródło - gazetaexpress.com

Negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu z Turcją, wpływ reformy systemu sądowniczego na procesy gospodarcze, rynek pracy i płaca minimalna – to główne tematy, które zostały poruszone na pierwszym w tym roku, a dziewiątym z kolei spotkaniu Krajowej Rady ds. Rozwoju Gospodarczego (Këshilli Kombëtar për Zhvillim Ekonomik, KKZHE), której przewodniczy minister handlu i przemysłu, Mimoza Kusari-Lila.

Na spotkaniu obecny był premier, Hashim Thaçi, który mówił o rozwoju kosowskiej gospodarki, podkreślając, że według raportu Doing Business, Kosowo osiągnęło postęp w zakresie ochrony inwestorów oraz handlu zagranicznego. Kosowo znalazło się na 98 miejscu w rankingu, awansując o 28 pozycji w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Przewodnicząca KKZHE, Mimoza Kusari-Lila, poinformowała zgormadzonych o postępach w procesie negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu z Turcją. Druga runda rozmów ma się odbyć 14 i 15 lutego br., w czasie której dojdzie m.in. do wymiany informacji dotyczących listy potencjalnych produktów rolnych i przemysłowych.

Z uwagi na to, że 1 stycznia br. weszła w życie nowa ustawa o sądownictwie, minister sprawiedliwości, Hajredin Kuçi, zaprezentował szczegółowy raport dotyczący reform w systemie sądowniczym, zwracając szczególną uwagę na ich wpływ na gospodarkę kraju. Kuçi poinformował także, że zostanie otwarty specjalny wydział, który zajmie się sprawami inwestorów zagranicznych.

Ważnym punktem zebrania było prezentacja badania dotyczącego potrzeb rynku pracy, które przedstawił przewodniczący Kosowskiego Sojuszu Biznesu (Aleanca Kosovare të Biznesit), Agim Shahini. Według oficjalnych danych, tylko 5-8% pracowników deklaruje najniższe wynagrodzenie, w związku z czym podniesienie płacy minimalnej wpłynie na małą ilość zatrudnionych. Członkowie KKZHE doszli również do wniosku, że podniesienie płacy minimalnej przyczyni się do zmniejszenia ilości pracowników zarejestrowanych na pełny etat, którzy zamiast tego będą rejestrowani w niepełnym wymiarze godzin.

Oprócz tego, na spotkaniu rozmawiano o reformach systemu apelacji w sprawach podatkowych, które omówił wiceminister finansów, Ramadan Adviu, natomiast wiceminister rozwoju gospodarczego, Ramadan Hasani, przedstawił raport dotyczący działań powołanego pod koniec minionego roku Komitetu ds. Przemysłu Ciężkiego.

Krajowa Rada ds. Rozwoju Gospodarczego jest głównym organem doradczym oraz podejmującym decyzje w sprawie polityk gospodarczych i reform w Kosowie. W jej skład wchodzą ministerstwa, stowarzyszenia biznesowe oraz międzynarodowe projekty, które wspierają rząd Kosowa w przeprowadzaniu reform gospodarczych. Rada spotyka się raz w miesiącu.

 

Źródło: ekonomia-ks.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE