Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Plany Ministerstwa Rolnictwa na 2013 rok

Kosowo: Plany Ministerstwa Rolnictwa na 2013 rok

Miniony rok był owocny dla kosowskiego rolnictwa – wzrosła ilość i jakość plonów, zbudowano centra do przechowywania owoców i warzyw, zorganizowano sieć usług doradczych oraz wzrosła liczba beneficjentów grantów i dotacji. 2013 r. także przyniesie znaczne zmiany, wśród których najważniejsze będzie zmniejszenie stóp procentowych dla kredytów rolniczych.

Oprocentowania kredytów rolniczych w bankach komercyjnych w Kosowie sięgają nawet 24%. Jest to jeden z głównych powodów stagnacji sektora rolniczego, gdyż tak wysokie oprocentowanie sprawia, że niewielu rolników bierze kredyt, co w konsekwencji ogranicza liczbę inwestycji. W związku z tym obietnica ministra rolnictwa, Bleranda Stavileciego jest bardzo istotne dla rozwoju rolnictwa w Kosowie. Zapewnił on, że w tym roku oprocentowania kredytów rolniczych zmniejszą się.

Do jednych z najważniejszych projektów tego roku będzie należał także spis rolny, do którego przygotowania rozpoczęły się już w lipcu 2012 r.

– Spis rolny, realizowany przez Agencję Statystyczną Kosowa, będzie przeprowadzony w naszym kraju po raz pierwszy od 52 lat. Dzięki niemu otrzymamy realny i dokładny obraz sytuacji naszego rolnictwa – powiedział Stavileci.

Ten rok przyniesie także zmiany w systemie finansowania rolników. W 2012 r. ok. 20 tys. rolników otrzymało dotacje, jednak prócz tego, część z nich otrzymała pieniądze z funduszy socjalnych. W tym roku Ministerstwo Rolnictwa zadba o to, aby rolnicy otrzymywali pieniądze tylko z jednego źródła.

Mówiąc o dotacjach, warto wspomnieć, że w 2013 r. szczególne wsparcie otrzyma sektor mięsny. Specjalne środki zostaną także przeznaczone na wsparcie obróbki mleka, owoców i warzyw, a także leczniczych ziół aromatycznych.

Zgodnie z obietnicą ministra, rok 2013 będzie także rokiem inwestycji. Jednym z priorytetów będzie wsparcie w finansowaniu maszyn rolniczych, których wartość w 70% pokryje Ministerstwo, natomiast rolnicy będą musieli zapłacić jedynie 30%. Ministerstwo postanowiło inwestować także w obszary wiejskie, aby rolnicy jak najwięcej czerpali z rolnictwa i nie mieli potrzeby przemieszczania się do miast.

Choć w 2013 r. przewidzianych jest wiele zmian i reform, Stavileci podkreślił, że najwięcej zmieni się po rozpoczęciu wdrażania nowej strategii na lata 2014-2015. Rokiem największych zmian w kosowskim sektorze rolniczym będzie zatem rok 2015.

 

Źródła: gazetaexpress.com, kosovain.eu

About Maria Reptowska

KOMENTARZE