Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Podpisano nowe porozumienie z EULEX-em i Biurem UE

Kosowo: Podpisano nowe porozumienie z EULEX-em i Biurem UE

Wzmocnienie współpracy władz Kosowa i misji EULEX, zwiększenie możliwości Kosowa w dostosowaniu jego przepisów do prawa europejskiego oraz kwestie związane z liberalizacją wiz, to główne powody podpisania porozumienia pomiędzy rządem Kosowa, misją EULEX oraz Biurem UE w Kosowie,  określającego ich wspólne cele w dziedzinie praworządności, do czerwca 2014 r.

Porozumienie określa zadania instytucji kosowskich w zakresie wprowadzania rządów prawa, rozwoju i wzmocnienia niezależnego, wieloetnicznego wymiaru sprawiedliwości, służb celnych i policji, a także zawiera zobowiązanie sygnatariuszy do działania w ogólnych ramach polityki Unii Europejskiej, tak, jak zostało to określone w procesie stowarzyszenia i stabilizacji  Kosowa. Postępy w realizacji zobowiązań, wynikających z umowy będą regularnie sprawdzane przez wspólny Zarząd Koordynujący ds. Praworządności.

– Podpisane porozumienie jest dla społeczeństwa wyraźnym sygnałem działania rządu i instytucji kosowskich, w celu poprawy sprawowania władzy oraz ich zdecydowanego udziału w dostosowywaniu przepisów do wymogów UE – zadeklarował szef misji EULEX, Xavier Bout de Marnhac.

Źródło: evropaelire.org, telegrafi.com, eulex-kosovo.eu

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE