Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Kosowo: Policja wyjaśnia sprawę podpaleń domów serbskich repatriantów

Kosowo: Policja wyjaśnia sprawę podpaleń domów serbskich repatriantów

W środę we wsi Drenovce (gm. Kilna) doszło do podpalenia dwóch domów, należących do serbskich repatriantów. W momencie podłożenia ognia żadna z rodzin nie przebywała w budynkach.

Zdaniem kosowskich Serbów wywołany pożar to nie przypadek. Kilka dni przed zajściem jedna z poszkodowanych rodzin znalazła na swoim podwórzu wiadomość, w której wzywa się Serbów do opuszczenia Kosowa. Jej nadawcą była rzekomo Armia Wyzwolenia Kosowa (UÇK).

– Na razie nie znaleziono dowodów, które łączyłyby oba incydenty, jednak policja wciąż prowadzi dochodzenie – poinformował dziennikarzy Komendant Główny Policji w Pejë (serb. Peć – przyp. red.) Ahmet Hasi.

Jednocześnie Hasi odrzuca stwierdzenie, jakoby w regionie działały zorganizowane grupy militarne tego typu.

W zeszłym roku do wsi Drenovce wróciło siedem serbskich rodzin. Kilka dni temu podpisano umowy z kolejnymi dwunastoma w sprawie odbudowy ich domów, a następnie powrotu. Jak twierdzą miejscowi, mogło być to bezpośrednią przyczyną podpaleń.

Kosowskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potępiło incydent i zaapelowało do mieszkańców, aby współpracowali z kosowską policją w celu identyfikacji sprawców i postawienia ich przed sądem.

Czyn kwalifikuje się jako przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu – podpalenie, i jest przedmiotem dochodzeń odpowiednich służb […] Naszym zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa wszystkich obywateli. Nie dopuścimy, aby takie przestępstwa przeszkodziły w budowie tolerancyjnego społeczeństwa, opartego na poszanowaniu praw człowieka, bez względu na przynależność etniczną, religijną czy przekonania polityczne. Swoboda poruszania się i prawo do użytkowania nieruchomości są zagwarantowane przez Konstytucję Kosowa – czytamy w oświadczeniu MSW dla agencji Tanjug.

Serbskie Ministerstwo ds. Kosowa zażądało od misji EULEX i rządu w Prisztinie znalezienia winnych oraz zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom Kosowa.

Źródło: balkaninsight.com, rts.rs, tanjug.rs

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE