Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Potrzeba zwiększenia produkcji rolnej

Kosowo: Potrzeba zwiększenia produkcji rolnej

W okresie jesienno-zimowym rynek krajowy jest w dużym stopniu uzależniony od importu produktów rolnych. Latem natomiast ich import znacznie spada, ponieważ występuje krajowa nadprodukcja warzyw.
– Latem w sektorze ogrodniczym rozpoczynają się zbiory i oprócz tego, że jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby konsumpcji krajowej, mamy duży potencjał eksportowy. Gorzej wygląda sprawa sadownictwa i hodowli zwierząt – powiedział rzecznik Ministerstwa Rolnictwa Adil Behramaj.
– Brakuje nam dokładnych danych, lecz szacuje się, że w sezonie letnim uda nam się zaspokoić 80% potrzeb konsumpcji krajowej, z czego większość produktów pochodzi z naszych upraw. Niestety w pozostałych miesiącach musimy się zmierzyć z niedoborem produktów rolnych na rynku i dlatego w znacznym stopniu zwiększa się poziom ich importu – dodał Behramaj.
Dzięki inwestycjom Ministerstwa Rolnictwa w 2011 r. na ok. 312 ha gruntów założono nowe sady, winnice i szklarnie, a na ok. 216 ha została uporządkowana infrastruktura towarzysząca.
Priorytetem ministerstwa jest realizacja wczesnych zbiorów, aby rolnicy mogli jak najszybciej umieścić swoje produkty na rynku. Poza tym resort chce zwiększyć stabilność rynku i czas trwania produkcji sezonowej dla zaspokojenia potrzeb konsumpcyjnych.
– Żeby wpłynąć na wzrost stabilności i długość żywotności naszych produktów, w tym roku wybudujemy duże centra do gromadzenia, przechowywania i sortowania produktów rolnych – zapowiedział Behramaj.

Tekst i zdjęcie: kosova-sot.info, tłum. i red. Maria Reptowska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE