Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Powstaną nowoczesne centra rolnicze

Kosowo: Powstaną nowoczesne centra rolnicze

centra rolnicze - telegrafi.com

W regionach Dukagjini, Pashtriku i Anamoravie zostaną wybudowane ośrodki, w których będą gromadzone, przechowywane, klasyfikowane i sprzedawane produkty rolne. Budowę tych nowoczesnych centrów, sfinansuje Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Planowany koszt inwestycji to 2,6 mln EUR.

Składowanie upraw w centrach rolnych ma przedłużyć ich świeżość i trwałość, dzięki czemu zwiększy się szansa na ich sprzedaż, także na rynkach w regionie i w UE. Poza tym, lokalne produkty będą mogły być obecne na rynku przez cały rok, co pozwoli na zmniejszenie ilości importowanych towarów.

– Gospodarstwa w Kosowie w większości są niewielkie, a wyprodukowane przez nich towary wykorzystywane do zaspokojenia potrzeb rodziny, jedynie nadwyżka produktów sprzedawana jest na rynkach miejskich i wiejskich. Dostęp do rynku był ograniczony dla hurtowni i marketów, w skutek małych ilości produktów oraz ograniczonego czasu składowania. Często też lokalni producenci nie traktowali poważnie oferentów, dlatego ośrodki te będą służyć jako rynek produktów rolnych, jako wielki supermarket rolniczy dla wszystkich hurtowników i detalistów – powiedział rzecznik Ministerstwa Rolnictwa, Adil Behramaj.

Powierzchnia centrum rolnego w Dukagjini wyniesie 3085 m2, w Pashtriku – 2050 m2, natomiast w Anamoravie, 2740 m2.

Źródło: telegrafi.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE