Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Powstanie nowa oczyszczalnia ścieków w gminie Prizren

Kosowo: Powstanie nowa oczyszczalnia ścieków w gminie Prizren

Ministerstwo Finansów Kosowa oraz Niemiecki Bank Rozwoju KfW podpisali porozumienie o sfinansowaniu projektu budowy we wsi Vlashnje w gminie Prizren, nowej oczyszczalni o zdolności oczyszczania ścieków komunalnych od 50 tys. mieszkańców, budowy nowego kolektora odprowadzającego oraz odnowy starego, a także  remontu systemu kanalizacyjnego w największych dzielnicach Prizrenu.

Całkowita wartość projektu to ok. 21 mln EUR. W ramach porozumienia wstępnego, Kosowo otrzymało już od Banku KfW 4 mln EUR dotacji, natomiast pozostałe fundusze będą pochodzić od rządu niemieckiego (8 mln EUR), rządu Kosowa (5 mln EUR) oraz od władz gminy Prizren (3,5 mln EUR).

Wiceminister finansów, Ramadan Avdiu podkreślił, że projekt, który jest częścią Deklaracji Priorytetów w Średnioterminowym Planie Wydatków, jest jedną z największych inwestycji w sektorze usług wodno-kanalizacyjnych w Kosowie.

Natomiast regionalny dyrektor Biura Niemieckiego Banku Rozwoju KfW w Kosowie i Albanii, René Eschemann powiedział, że realizacja projektu zapewni ochronę przed zanieczyszczeniem rzeki Drin w Prizrenie oraz krajach bałkańskich, a także wzmocni pozycję Kosowa, jeżeli chodzi o regionalne inicjatywy ochrony dorzecza Drinu. Dodał także, że w ciągu ostatnich 13 lat, rząd niemiecki zainwestował w Kosowie ok. 250 mln EUR, inwestycje dotyczyły głównie sektora usług wodno-kanalizacyjnych.

 

Źródło: telegrafi.com, kosova-sot.info

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE