Home / Gospodarka / Inwestycje / Kosowo: Prezentacja projektu „Rola diaspory w rozwoju Kosowa”

Kosowo: Prezentacja projektu „Rola diaspory w rozwoju Kosowa”

W piątek zaprezentowano projekt „Rola diaspory w rozwoju Kosowa” zorganizowany z inicjatywy Szwajcarskiego Biura ds. Współpracy z Kosowem i Instytutu Zarządzania i Rozwoju. Jest to czteroletni projekt, którego celem jest stymulacja diaspory do inwestowania wiedzy, doświadczenia i środków finansowych w inicjatywy społeczne i ekonomiczne w Kosowie, a także pogłębienie stosunków z diasporą.

Minister Handlu i Przemysłu, Mimoza Kusari-Lila zaprezentowała pracę resortu, którym kieruje, pod kątem możliwości inwestycyjnych dla diaspory. Oświadczyła, że Agencja ds. Rejestracji Firm, działająca przy Ministerstwie Handlu i Przemysłu, pracuje nad stworzeniem możliwości rejestracji firm w krajach, w których mieszkają ich właściciele takich jak: Szwajcaria, Niemcy, Ameryka i Turcja.

Oprócz tego w 2012 r. Agencja ds. Promocji Inwestycji zorganizuje kilka konferencji w krajach, w których jest duża koncentracja Albańczyków. Będą one miały na celu promocję inwestycji i informację na temat reform i ułatwień w prowadzeniu biznesu w Kosowie.

Minister zapewniła także, że w celu wsparcia projektu, z kilkoma państwami zostały podpisane porozumienia promujące inwestycje w Kosowie, a kilka porozumień jest bliskich podpisania. Ponadto opowiedziała o pakietach prawnych, które chronią inwestorów i firmy przed dumpingiem, deformacjami rynku i nieuczciwą konkurencją.

 

Źródło: ekonomia-ks.com

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE