Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Prisztina promuje sztukę uliczną

Kosowo: Prisztina promuje sztukę uliczną

Kosowscy artyści uliczni zaprezentują swoje prace w konkursie realizowanym w ramach projektu „Culture for all”, finansowanego przez Unię Europejską poprzez Biuro Łącznikowe w Kosowie.

„Street Art Utopia” skupia się na kreatywności i fantazji wykonawców. Rywalizacja artystów, działających pojedynczo lub w grupach, potrwa do 17 sierpnia. Oprócz grafitti, do konkursu można zgłosić fotografie, dzieła sztuki użytkowej oraz instalacje. Chętni do udziału w tym przedsięwzięciu muszą przedstawić projekt pracy w formie elektronicznej, uwzględniając  również technikę zastosowaną przy jej  wykonaniu, niezbędne materiały oraz kwotę potrzebną do realizacji projektu, która nie może jednak przekroczyć 2500 EUR. Zgłoszone prace muszą spełniać funkcję promującą różnorodność kulturową kraju i nie mogą zawierać elementów o charakterze dyskryminującym i wulgarnym.

Koordynator konkursu, Leart Zeqa podkreślił, że „Street Art Utopia” wpłynie pozytywnie na estetykę miasta. W Prisztinie istnieje wystarczająco dużo przestrzeni, na której można stworzyć coś pięknego, co będzie niosło pozytywne przesłanie. Jest to nowość dla stolicy Kosowa, w której do tej pory na murach pojawiały się tylko slogany polityczne, nieposiadające  żadnych walorów artystycznych.

Przy wyborze laureatów, sędziowie będą zwracać szczególną uwagę  na wartość artystyczną dzieła, technikę wykonania oraz na pozytywne przesłanie projektu. W skład jury, które wybierze zwycięzcę wejdą  przedstawiciele programu „Culture for all”, biura UE oraz gminy Prisztina, a także kosowscy artyści.

Twórcy trzech najciekawszych koncepcji w nagrodę będą mogli wcielić swoje projekty w życie. Oprócz tego, zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1000 EUR, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca – 500 EUR.

 

Źródło:  koha.net

About Maria Reptowska

KOMENTARZE