Home / Bałkany / Albania / Kosowo: Problemy z eksportem do Albanii i Macedonii

Kosowo: Problemy z eksportem do Albanii i Macedonii

Macedonia nałożyła embargo na napoje produkowane w Kosowie i zażądała od ich producentów okazywania certyfikatów jakości, jeśli chcą, aby ich produkty znalazły się na rynku macedońskim.

Od pewnego czasu także Albania utrudnia eksport kosowskich produktów. 13 lutego 2012 r. Ministerstwo Finansów Albanii określiło stałą cenę ziemniaków importowanych z Kosowa, wynoszącą 24-25 centów za kg, podczas gdy w innych krajach regionu wynosi ona 10 centów za kg, co sprawia, że producenci kosowscy nie są konkurencyjni w stosunku do producentów albańskich.

Po wprowadzeniu embarga przez Macedonię minister handlu i przemysłu, Mimoza Kusari-Lila zapowiedziała podjęcie środków odwetowych wobec sąsiadów, jeśli będą kontynuowali wprowadzanie barier wobec produktów pochodzących z Kosowa. Podkreśliła, że polityka państw bałkańskich, które w tak radykalny sposób usiłują bronić własnych rynków jest krótkowzroczna i nie jest długoterminowym procesem dążącym do integracji rejonu, do czego dąży Kosowo.

Wygląda na to, że sprawa problemu związanego z eksportem do Macedonii wkrótce zostanie rozwiązana. Agencja Weterynarii i Żywności (Agjencia e Ushqimit dhe Veterinës, przyp. red.) po konsultacjach z władzami macedońskimi zaczęła wydawać wymagane certyfikaty, więc wkrótce zostanie wznowiony eksport napojów.

Niestety problem związany z eksportem do Albanii trwa już długi czas i mimo obietnic zmniejszenia ceny referencyjnej ze strony rządu Albanii, ziemniaki wyprodukowane w Kosowie wciąż pozostają niekonkurencyjne. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie rząd kosowski może rozważyć zgłoszenie tej sprawy do CEFTA (Central European Free Trade Agreement – Środkowoeuropejskie Porozumienie o Wolnym Handlu).

 

Źródła: lajmonline.com, botasot.info, zeri.info, koha.net

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE