Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Prokurator żąda co najmniej 20 lat więzienia dla Haradinaja i jego współpracowników

Kosowo: Prokurator żąda co najmniej 20 lat więzienia dla Haradinaja i jego współpracowników

Podczas rozpraw zamykających proces, które odbyły się w dniach 25–26 czerwca, obrońcy Ramusha Haradinaja oraz jego współpracowników – Lahiego Brahimaja oraz Idriza Balaja, odrzucili zarzuty stawiane przez prokuraturę, domagając się uniewinnienia byłych członków UÇK.

Według aktu oskarżenia były dowódca Armii Wyzwolenia Kosowa (UÇK), Ramush Haradinaj, były dowódca jednostki Czarnych Orłów, będącej częścią UÇK, Idriz Balaj oraz były żołnierz UÇK, który nadzorował więzienie Jablanica, Lahi Brahimaj, są winni zabójstw, porwań i tortur na Serbach, Romach i Albańczykach między marcem a wrześniem 1998 r.

Według obrońcy Haradinaja, Bena Emmersona, prokuratora nie była w stanie udowodnić swoich zarzutów. Emmerson stwierdził, że wszystkie przedstawione dowody świadczą o tym, że Haradinaj, który był wtedy dowódcą strefy operacyjnej Dukagjini, nie wydawał ani nie zatwierdzał żadnych rozkazów związanych z nielegalnymi działaniami przeciwko więźniom, mającym przebywać w Jablanicy. Świadkowie obrony potwierdzili, że w tym czasie nie istniały żadne struktury dowodzenia w tym rejonie.

Emmerson podkreślił także fakt, że aby poprzeć zarzuty, prokuratura opierała się na raportach wywiadu serbskiego, co wskazuje na stronniczość oskarżenia.

Emmerson, obrońca Balaja, Guy Smith oraz obrońca Brahimaja, Richard Harvey próbowali podważyć zeznania niektórych świadków, wskazując na ich powiązania z siłami serbskimi, doszukując się w ich przeszłości skłonności do składania fałszywych zeznań czy też wskazując identyczne zeznania dwóch świadków, co może świadczyć, że zostały one sfałszowane.

W poniedziałek prokurator Paul Rogers powiedział, że podejrzani mieli władzę, aby zapobiec zbrodniom popełnionym w obozie Jablanica, wykorzystali ją jednak na podżeganie żołnierzy do ich popełniania. Prokuratura zażądała, aby oskarżeni zostali uznani za winnych oraz zostali skazani na co najmniej 20 lat więzienia pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości.

Decyzja Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii ma zostać ogłoszona między sierpniem a wrześniem br.

 

Źródło: noa.al, balkanisight.com 1, balkaninsight.com 2

About Maria Reptowska

KOMENTARZE