Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Kosowo: Protesty Vetëvendosje przeciwko dialogowi z Serbią

Kosowo: Protesty Vetëvendosje przeciwko dialogowi z Serbią

Ok. 140 członków Ruchu Vetëvendosje zebrało się w poniedziałek przed godz. 8 na placu Matki Teresy oraz przed budynkiem rządu, wyrażając niezadowolenie z powodu spotkania premiera Kosowa, Hashima Thaçiego z premierem Serbii, Ivicą Dačiciem w Brukseli oraz protestując przeciwko prowadzeniu dialogu z Serbią. Aresztowano 63 osoby, byli także ranni, zarówno wśród protestujących, jak i oficerów policji.

Protestujący próbowali wkroczyć do budynku rządu oraz rzucali w kierunku policji kamieniami i innymi ciężkimi przedmiotami, zmuszając policję do interwencji. Po wcześniejszych ostrzeżeniach, które nie przyniosły skutku, użyła ona gazu łzawiącego, aby rozproszyć tłum. Natomiast policyjne jednostki specjalne utworzyły blokadę, aby zapobiec dalszej penetracji protestującego tłumu.

Jak poinformowała policja, aresztowane zostały 63 osoby. Wszystkie z nich dopuściły się przemocy wobec jednostek policji, rzucając w jej stronę ciężkie przedmioty. Kilku protestujących znalazło się także w szpitalu, jak poinformowało Vetëvendosje, w nie najlepszym stanie. Rannych zostało także 18 policjantów.

Pod koniec protestu, który zakończył się przed godz. 17, do zebranych zwrócił się lider Vetëvendosje, Albin Kurti. Skrytykował działania premiera Thaçiego, stwierdzając, że jego zapowiedziana gotowość do dialogu zakończy się kompromisem, który będzie oznaczał utworzenie serbskiej republiki na północy Kosowa.

Jeszcze w poniedziałek, ruch zapowiedział kolejną demonstrację, tym razem pokojową, mającą wyrażać sprzeciw wobec przemocy ze strony policji oraz żądanie uwolnienia aresztowanych działaczy ruchu. Ok. 300 demonstrujących zebrało się we wtorek, 23 października, o godzinie 11, wśród nich znaleźli się liderzy partii i jej posłowie. Nie zabrakło jednak haseł, wyrażających sprzeciw wobec rozmów i negocjacji z Serbią. Protest przebiegł jednak spokojnie i zakończył się ok. godz. 13.

 

Źródła: koha.net, botasot.info 1, 2, 3, evropaelire.org

About Maria Reptowska

KOMENTARZE