Home / Gospodarka / Inwestycje / Kosowo: Prywatyzacją PTK jest zainteresowanych 8 przedsiębiorstw

Kosowo: Prywatyzacją PTK jest zainteresowanych 8 przedsiębiorstw

Osiem przedsiębiorstw wyraziło chęć wzięcia udziału w przetargu na zakup 75% udziałów Poczty i Telekomunikacji Kosowa (Posta dhe Telekomi i Kosovës, PTK), poinformowała Rządowa Komisja ds. Prywatyzacji (Komisioni Qeveritar i Privatizimit).

Przedsiębiorstwa, które wyraziły chęć wzięcia udział w przetargu:

Albright Capital Management LLC (USA), Avicenna Capital LLC w konsorcjum z Twelve HORNBEAMS (Wielka Brytania, Polska), Columbia Capital w konsorcjum z ACP Axos Capital Gmbh (USA, Niemcy), Elkos LLC (Kosowo), Geni Capital (Luksemburg), M1 International Limited (Wyspy Dziewicze), Monaco Telecom International SAM (Monako), Turkcell (Turcja).

Liczba przedsiębiorstw, które złożyły wymagane dokumenty jest zadowalająca, wśród nich znajdują się zarówno przedsiębiorstwa lokalne, jak i zagraniczne. Zainteresowanie przetargiem dowodzi, że wzrasta atrakcyjność rynku Kosowa, przyciągając większą ilość inwestorów zagranicznych, wynika z raportu Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego.

Tymczasem dyrektor Centrum Badań Strategicznych i Społecznych (STRASS), Ibrahim Rexhepi wyraził swoje obawy, co do kandydujących firm. Według niego tylko dwie bądź trzy z nich posiadają odpowiednie doświadczenie w dziedzinie telekomunikacji. Jako kandydata do zwycięstwa przetargu wskazał firmę Turkcell z Turcji, która ma wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie.

Oferty przetargowe będą oceniane przez specjalnie powołany komitet, w którego skład wejdą urzędnicy ministerstw współpracujących z Rządową Komisją ds. Prywatyzacji. Komitet przeanalizuje wszystkie wnioski i następnie przedstawi firmy, które będą mogły ubiegać się o 75% udziałów PTK.

W przetargu nie wezmą udziału przedsiębiorstwa takie jak Telekom niemiecki, Telekom francuski czy Delta Partners z Dubaju, które były wskazywane jako kandydaci do zwycięstwa przetargu. Firmy prawdopodobnie nie zgłosiły swojej kandydatury, z powodu rozczarowania poprzednim procesem przetargowym. W październiku ubiegłego roku rząd wstrzymał przetarg na prywatyzację PTK w wyniku błędnego procesu wstępnej kwalifikacji.

Koszt wszystkich procedur przygotowujących do przetargu na prywatyzację PTK od 2008 roku, wyniósł już 5 mln EUR.

Źródło: kosovatimes.net, gazetaexpress.com, ekonomia-ks.com, zeri.info

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE