Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo przyjęte do UEFA
Vokri (1)

Kosowo przyjęte do UEFA

Kosowo zostało 55. członkiem Europejskiej Federacji Piłkarskiej. Tę kontrowersyjną decyzję przyjęto podczas tajnego głosowania w trakcie 40 Kongresu UEFA odbywającego się w Budapeszcie.

Decyzja została podjęta większością zaledwie kilku głosów – 28 delegatów było za przyjęciem Kosowa, 24 – przeciw, zaś 2 wstrzymało się od głosu. Chwilę wcześniej głosowano nad zmianą statutu UEFA, który mówi o tym, że członkiem może zostać państwo uznane przez Narody Zjednoczone. Mimo, że nie udało się tej zmiany przegłosować, Kosowo zostało członkiem federacji. Dyrektor ds. prawnych w UEFA, Alasdair Bell argumentował, że fakt iż niepodległość Kosowa nie jest uznana przez ONZ, nie oznacza, że Kosowo nie jest państwem w rozumieniu prawa międzynarodowego. Federacji wystarcza większość.

Fadil Vokrri, szef kosowskiej federacji piłkarskiej, po ogłoszeniu tej decyzji powiedział, że jest ona decyzją historyczną. Nazwał przyjęcie Kosowa do UEFA wielkim zwycięstwem, i przyznał, że droga do tego momentu wymagała wiele trudu.

Przeciwna tej decyzji była między innymi Serbia. Tomislav Karadžić, szef serbskiej federacji piłkarskiej wezwał UEFA do odrzucenia tej decyzji, nazywając ją polityczną. Jego zdaniem pogłębi ona podziały w regionie. Podkreśla, że artykuł 5 statutu federacji jasno mówi, że członkiem UEFA może być tylko państwo uznane przez ONZ, a Kosowo takiego warunku nie spełnia.

Dla Kosowa jest to krok ku członkostwu w FIFA, która już w styczniu 2014 roku zezwoliła na odgrywanie przez Kosowo meczy towarzyskich. W grudniu 2014 roku zostało także członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Według prisztińskich mediów, pozostałe państwa półwyspu, poza Serbią, głosowały za przyjęciem Kosowa.

Źródła: rts.rs, slobodnaevropa.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE