Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Kosowo: Rasmussen krytycznie o EULEX

Kosowo: Rasmussen krytycznie o EULEX

Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przyznał 23 kwietnia, podczas spotkania z Komisją Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, że najpoważniejszym obecnie problemem misji EULEX w Kosowie jest prawidłowe wypełnianie powierzonych zadań. Podkreślił jednocześnie, że sytuacja ta, zwłaszcza w północnej części Kosowa, nakłada na żołnierzy NATO obowiązki, które nie zostały przewidziane w chwili rozpoczynania przez KFOR swego mandatu.
– Potrzebna nam jest ściślejsza współpraca, abyśmy zapewnili sprawiedliwy podział zadań między NATO a UE – zauważył Rasmussen.
Rozwiązania trudnej sytuacji obu misji w Kosowie szef NATO upatruje w większym wsparciu (politycznym i merytorycznym) EULEX przez Unię Europejską, w tym PE.
Do krytyki Rasmussena odniosła się Wysoka Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Catherine Ashton, przewodząca w Luksemburgu Radzie ds. Zagranicznych (FAC). Przyznała, że dokonano analizy prac EULEX pod kątem przygotowania kosowskich władz do zwiększenia odpowiedzialności za sytuację w Kosowie oraz zapewniła o unijnej kontroli nad północną częścią kraju.
– Jesteśmy obecnie na etapie rozważań, co można dodatkowo uczynić w tej kwestii – poinformowała Ashton.
Wystąpienie Rasmussena przed parlamentarną komisją było dotychczas największym wyrazem niezadowolenia władz Sojuszu z prac unijnej misji. Oczekuje się, że majowy szczyt NATO w Chicago pozwoli na ponowne zdefiniowanie zakresu obowiązków oraz przyszłości KFOR na terenie Kosowa. Należy ponadto zauważyć, że odbędzie się on dwa tygodnie po wyborach w Serbii, które już teraz budzą duże zaniepokojenie kosowskich władz (rząd w Belgradzie planuje organizację wśród społeczności serbskiej w Kosowie wyborów parlamentarnych oraz prezydenckich, wycofał się natomiast – ku niezadowoleniu samych Serbów – z wyborów samorządowych), i które mogą być potencjalnym zagrożeniem stabilności w tej części regionu.

 

Źródło: europeonline-magazine.eueurotribune.euvoanews.com

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE