Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Rezolucja o przyjęciu albańskiego kodu telefonicznego zatwierdzona, lecz brak zgody Albanii

Kosowo: Rezolucja o przyjęciu albańskiego kodu telefonicznego zatwierdzona, lecz brak zgody Albanii

Kosowscy parlamentarzyści zatwierdzili większością głosów rezolucję o zamianie aktualnie używanych kodów telefonicznych (+377, +381 i +386) na kod Republiki Albanii (+355). Tymczasem ze strony Albanii nie ma jeszcze na to zgody.

Kosowo nie może otrzymać swojego kodu telefonicznego, gdyż nie jest członkiem Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU). W związku z tym korzysta z kodów Serbii (+381), Monako (+377) i Słowenii (+386). Wiąże się to jednak z dużymi stratami finansowymi, zarówno dla kraju – na korzyść państw, których kody są użytkowane – jak i dla zwykłych mieszkańców, którzy ponoszą duże koszty rozmów.

W związku z tym, 30 sierpnia br. parlament zatwierdził rezolucję, zgodnie z którą obowiązującym w Kosowie kodem telefonicznym ma być +355, będący kodem Albanii. Tymczasem nic nie wskazuje na to, że Albania wyraża chęć takiej współpracy. Z niektórych źródeł wynika nawet, że prośba w tej sprawie została już wysłana do albańskich organów, które jednak nie wykazały zainteresowania w tej sprawie. Część kosowskich polityków wskazuje, że może to potwierdzać fakt, że Kosowo nie zostało zaproszone na konferencję poświęconą sieci B-ISDN, która właśnie odbywa się w Tiranie, i jest organizowana m.in. przez ITU.

Poseł Ruchu na rzecz Zjednoczenia (Lëvizja për Bashkim), Agim Kuleta, który złożył projekt rezolucji, podkreślił jednak, że nie można uprzedzać faktów bez przeprowadzenia rozmów między rządami obu państw.

 

Źródła: koha.net, orainfo.com, lajme.shqiperia.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE

Straty finansowe dla miejscowych, ale oszczędność dla obcokrajowców i nielicznych turystów. Roaming via Słowenia lub Monako jest 3 razy tańszy od roamingu z Serbii bądź Albanii