Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Równość płci w prawie oraz prawo wyborcze – największe osiągnięcia kobiet

Kosowo: Równość płci w prawie oraz prawo wyborcze – największe osiągnięcia kobiet

Członkinie Parlamentarnej Grupy Kobiet (GGD), Flora Brovina [urodzona w Kosowie działaczka społeczna, pediatra, feministka, poetka oraz posłanka Demokratycznej Partii Kosowa (PDK) – przyp. red.] i Donika Kadaj-Bujupi z Sojuszu na rzecz Przyszłości Kosowa (AAK) przyjechały do miasta Suhareka, by spotkać się z miejscowymi aktywistkami. W spotkaniu uczestniczył także burmistrz Gminy Miasta Suhareka Blerim Kuqi, który podjął wiele działań mających na celu uznanie obecności i aktywności kobiet w życiu politycznym i społecznym.

Flora Brovina przypomniała na początku spotkania, iż GGD skupia kobiety ze wszystkich partii politycznych, które angażują się w walkę na rzecz praw człowieka – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zaznaczyła, że społeczeństwo demokratyczne nie może istnieć bez udziału kobiet. Według Broviny, zasada równości płci i prawo wyborcze gwarantują kobietom ważne miejsce w życiu publicznym.

Posłanka Kadaj-Bujupi mówiła natomiast o ważnej roli kobiet w procesie rozwoju demokracji, zaś postępy w procesie integracji Kosowa z UE uzależnia w dużej mierze od  kobiet reprezentujących wszystkie poziomy społeczeństwa. Szczególną uwagę zwróciła też na reformę prawa wyborczego, która wraz z ustawową kwotą płci uczyniłaby wybory bardziej wiarygodnymi i demokratycznymi.

Tekst i zdjęcie: kosova.info, tłum. i red. Grzegorz Kacprzyk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE