Home / Gospodarka / Inwestycje / Kosowo: Rozpoczęto realizację projektu bliźniaczego

Kosowo: Rozpoczęto realizację projektu bliźniaczego

W czwartek oficjalnie rozpoczęto realizację projektu bliźniaczego „Wsparcie dla Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rozwoju Wsi w rozwoju ustawodawstwa, zasad działania i realizacji Planu dla Rolnictwa i Rozwoju Wsi”. W hotelu „Esmerald” przedstawiono prezentację projektu, który zostanie zrealizowany przez instytucje publiczne Austrii, Niemiec, Węgier i Ministerstwo Rolnictwa Leśnictwa i Rozwoju Wsi Kosowa.

Minister Rolnictwa, Blerand Stavileci, powiedział, że program bliźniaczy pomaga w stworzeniu nowoczesnej i efektywnej administracji ze strukturami, zasobami ludzkimi i umiejętnościami zarządzającymi niezbędnymi, aby zbliżyć się do krajów UE. Dodał także, że Ministerstwo Rolnictwa jest jednym z pierwszych w Kosowie, które skorzystało z  programu IPA (Instrument for Pre-accession Assistance – Instrument Pomocy Przedakcesyjnej, przyp. red.) w 2008 r. i jest teraz gotowe do podjęcia nowych obowiązków w celu przeprowadzenia reform, które pobudzą sektor do ciągłego orientowania się na potrzeby rynku.

– Przewidujemy, że projekt wpłynie także na rolników i zorientuje ich umiejętności na rynek pracy. Bazując na naszych dotychczasowych doświadczeniach, jestem przekonany, że obecny skład projektu bliźniaczego przyniesie rezultaty – powiedział przedstawiciel Komisji Europejskiej, Melvin Asin. Radość ze współpracy austriacko-kosowskiej i oczekiwanych postępów na wielu płaszczyznach wyraził także ambasador Austrii w Kosowie, Johan Briger.

Wartość projektu wynosi ok. 2 mln EUR. Jego realizacją zajmą się: Federalne Ministerstwo ds. Rolnictwa, Leśnictwa, Środowiska i Gospodarki Wodnej Austrii, austriacka Agencja Wypłat Agrarmarket, Ministerstwo Gospodarki i Nauki Kraju Związkowego Saarland w Niemczech, Ministerstwo Rozwoju Wsi Węgier i Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rozwoju Wsi Kosowa.

 

Źródła: kohaditore.com, lajmonline.com

 

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE