Home / Gospodarka / Handel / Kosowo: Ruszyły Międzynarodowe Targi „Prishtina 2012”

Kosowo: Ruszyły Międzynarodowe Targi „Prishtina 2012”

Na Międzynarodowych Targach „Prishtina 2012” rozpoczętych w środę swoje produkty zaprezentowało 120 firm, 60 krajowych i 60 zagranicznych. Dyrektor Izby Gospodarczej Kosowa (OEK), Safet Gërxhaliu powiedział, że Targi są jedną z najlepszych możliwości do nawiązania bezpośrednich kontaktów między firmami w Kosowie i tymi na rynku międzynarodowym, w celu osiągnięcia nowych porozumień handlowych oraz do znalezienia wspólnego języka i projektów.

Przemawiając podczas otwarcia uroczystości, Gërxhaliu stwierdził, że Kosowo szuka uznania dyplomatycznego na arenie międzynarodowej, podczas gdy w planie gospodarczym Kosowo ma także wielką potrzebę zaistnienia na rynku globalnym. Te dwa procesy są nierozłączne i jedynie po ich wypełnieniu Kosowo może stać się równorzędnym członkiem międzynarodowej rodziny.

– Polityczne i militarne zwycięstwa nawet gdyby miały być duże, w przypadku, gdy nie są popierane przez gospodarkę nie mogą być stabilne i w krótkim czasie dojdzie do ich zmniejszenia. Kraj, aby osiągnąć swoje cele polityczne i pozycję, na którą zasługuje, szczególną uwagę musi poświęcić ekonomii i zaufać jej – dodał Gërxhaliu.

Przewodniczący OEK-u powiedział, że Izba Gospodarcza jest świadoma, że cuda ekonomiczne nie mogą się zdarzyć w ciągu jednej nocy oraz że potrzeba wiele pracy, aby kraj mógł poczuć światowe trendy gospodarcze.

Targi wskazują na to, że Kosowo może zrobić znaczne postępy w tym kierunku oraz, że jego celem strategicznym jest koordynacja z gospodarkami w regionie, a także uczciwa konkurencja o ułatwienia i pomoc, którą zapewnia status kandydata do UE.

– Izba Gospodarcza podkreśla umiędzynarodowienie gospodarki Kosowa, podobnie jak dyplomacji w Kosowie pracującej na nowe polityczne uznania. Minął już czas izolacji ekonomicznej i obecnie sukces gospodarki zależy w dużej mierze od jej zdolności do znalezienia swojego miejsca na światowym rynku – dopowiedział Gërxhaliu.

Gërxhaliu uważa, że kosowski biznes stanowi nie mniej ważną część w walce o uznanie Kosowa, udowadniając przy tym, że w kraju rozwija się nowoczesna gospodarka wolnorynkowa, że Kosowo ma nie tylko polityczne, lecz również ekonomiczne możliwości, by być stabilnym i produktywnym państwem w interesie wszystkich obywateli.

– Szczególnie zachęcający jest fakt, że obecnie widzimy dominujący kapitał prywatny i prywatne przedsiębiorstwa stanowiące jedną z największych szans na szybki rozwój i znaczny wzrost gospodarczy – stwierdził Gërxhaliu.

Źródło: zeri.info

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE