Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo, Serbia: Siódma runda dialogu nie przyniosła porozumienia

Kosowo, Serbia: Siódma runda dialogu nie przyniosła porozumienia

źródło - botasot.info

Siódme spotkanie premierów Serbii i Kosowa, Ivicy Dačicia i Hashima Thaçiego z szefową dyplomacji UE, Catherine Ashton, odbyło się 20 marca. Kolejna runda dialogu znów nie przyniosła oczekiwanego porozumienia, choć – jak zapewniła Catherine Ashton – osiągnięto znaczący postęp.

Po zakończonych rozmowach, obaj ministrowie – z inicjatywy premiera Dačicia – po raz pierwszy wzięli udział w konferencji dla mediów, którą zorganizowało biuro Catherine Ashton.

– Spotkanie odbyło się w konstruktywnej atmosferze. Możemy potwierdzić, że osiągnięto znaczny postęp w omawianych kwestiach. Nie mogę powiedzieć, czy jesteśmy blisko, czy daleko [osiągnięcia porozumienia, przyp. red.], ale jesteśmy na dobrej drodze – powiedział Thaçi, dodając, że nie było to łatwe spotkanie.

Zgodził się z tym premier Serbii, Ivica Dačić, który powiedział, że omawiane kwestie są sporne od wieków, zatem aby osiągnąć porozumienie konieczny jest kompromis, który będzie respektował interesy obu stron.

– Muszę powiedzieć, że podczas tych siedmiu spotkań zbudowaliśmy podstawę do znalezienia rozwiązania. Serbia nie chce kupić czasu, ani grać w żadne gry. Nie mamy czasu, nie z powodu daty, ale  dlatego że chcemy, aby nasz naród i państwo mogły żyć jak cała reszta świata. I dlatego myślę, że dziś osiągnęliśmy pewien postęp – powiedział Dačić.

Po spotkaniu, obaj premierzy udali się tym samym samolotem do Nowego Jorku, aby wziąć udział w obradach Rady Bezpieczeństwa ONZ, dotyczących kwestii Kosowa.

Następna runda dialogu odbędzie się 2 kwietnia br.

 

Źródła: botasot.info, orainfo.com, koha.net, telegraf.rs

About Maria Reptowska

KOMENTARZE