Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo, Serbia: Spotkanie Jahjagi i Nikolicia w Brukseli

Kosowo, Serbia: Spotkanie Jahjagi i Nikolicia w Brukseli

Jahjaga - Nikolić - orainfo.com

W środę, 6 lutego br. w Brukseli odbyło się spotkanie prezydent Kosowa, Atifete Jahjagi z prezydentem Serbii, Tomislavem Nikoliciem, pod przewodnictwem Catherine Ashton. Było to pierwsze spotkanie przywódców obu krajów, które przez wielu jest postrzegane jako kolejny krok na drodze do normalizacji stosunków między państwami.

Catherine Ashton, przyznała, że rozmowa odbyła się w konstruktywnej atmosferze. Omówiono bieżący dialog Hashima Thaçiego i Ivicy Dačicia, a także osiągnięte przez nich porozumienia. Ponadto, poruszono kwestię północy, która będzie omawiana 19 i 20 lutego w kolejnej rundzie dialogu.  Zdaniem Ashton, następne tygodnie będą decydujące w sprawie porozumienia serbsko-kosowskiego.

Z kolei prezydent Kosowa, Atifete Jahjaga powiedziała, że spotkanie z  Nikoliciem przyczyni się do stabilizacji relacji obu państw, a także wpłynie na proces integracji  Kosowa z Unią Europejską. Jahjaga podkreśliła, że kwestia północy nie istnieje i nie będzie istnieć. Jej zdaniem, wykluczone jest nadanie autonomii, ponieważ spowodowałoby to masowe migracje Serbów z innych części Kosowa na te tereny. Dodała, że ​​instytucje Kosowa są gotowe prowadzić dialog z obywatelami w północnej części. Jahjaga nie wykluczyła możliwości spotkania z Nikoliciem w przyszłości.

Natomiast Tomislav Nikolić powiedział, że spotkanie nie było motywowane chęcią uznania niepodległości Kosowa przez Serbię, ale dążeniem do zmniejszenia napięcia między państwami oraz do nawiązania porozumienia. Dodał, że w czasie rozmowy zaprezentował możliwości rozwoju i poprawy życia społeczeństwa, jakie oferuje Kosowu Serbia, ale  Jahjaga podkreślała konieczność zapomnienia o dawnych konfliktach i nawiązania współpracy pomiędzy dwoma niezależnymi państwami. Nikolić przyznał, że w tej sytuacji pod znakiem zapytania stoją dalsze spotkania z prezydent Kosowa. Według niego, jeżeli w dalszym ciągu Jahjaga będzie utrzymywać, że Kosowo jest niepodległym państwem, kontynuacja dialogu będzie bezcelowa, ponieważ nie zakończy się porozumieniem.

 

Źródło: kohaditore.com, tanjug.rs, orainfo.com 1,2

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE