Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Kosowo: Serbowie sami usuwają barykady, z niewielką pomocą KFOR-u

Kosowo: Serbowie sami usuwają barykady, z niewielką pomocą KFOR-u

Serbscy mieszkańcy północy Kosowa, którzy przed długi czas utrzymywali blokady wielu dróg prowadzących w kierunku przejść granicznych nr 1 i 31, rozpoczęli z własnej inicjatywy usuwanie kilku barykad.

Rzecznik Kosowskiej Policji w Mitrovicy, Besim Hoti, powiedział, że siły pokojowe KFOR-u dziś poruszały się już swobodnie w kierunku przejść w Bërnjak i Jarinje. Wczoraj wieczorem przedstawiciele czterech gmin z większością serbską na północy Kosowa oświadczyli, iż zaoferowali siłom KFOR-u plan poruszania się tak, aby ten mógł zaopatrzyć w pożywienie żołnierzy stacjonujących na przejściach w Bërnjak i Jarinje. Jednak plan ten przewidywał przejazd jedynie wyznaczonymi drogami i tylko w ciągu dnia.

Usunięcie kilku barykad i wznowienie ruchu na północy potwierdzili także pracownicy KFOR-u. Twierdzą, że usunięcie barykad jest krokiem w dobrą stronę. Szef Biura Informacji KFOR-u, Uve Novicki, powiedział Radiu Wolna Europa, że na północy Kosowa ułatwiono swobodny przejazd, jednak nie na zadowalającym poziomie.

– KFOR żąda swobodnego przejazdu bez ograniczeń, nie tylko dla żołnierzy KFOR-u, ale też EULEX-u i innych organizacji, oraz zwykłych obywateli. Musi się to stać jak najprędzej – powiedział Novicki. W imieniu KFOR-u wezwał mieszkańców północy, aby sami usunęli barykady.

Jednak przedstawiciel Serbów z północy, Slaviša Ristić, odparł, że KFOR musi respektować wolę mieszkańców tego regionu.

– Mamy nadzieję, że KFOR będzie szanował naszą dobrą wolę i nie nadużyje możliwości swobodnego przejazdu, aby zaopatrzyć swoich żołnierzy. Mieszkańcy pozostaną tutaj i będę obserwować, ale nie mają zamiaru przeszkadzać żołnierzon. Chciałbym jednak jeszcze raz podkreślić, że EULEX nie będzie mógł swobodnie się poruszać, dopóki nie osiągnie porozumienia z Belgradem – dodał Ristić.

Jeśli chodzi o działalność EULEX-u na północy Kosowa, przedstawiciele Serbów z północy, na wczorajszym posiedzeniu polecili szefowi tej misji Unii Europejskiej, aby nadal rozmawiali z rządem i innymi instytucjami Serbii. EULEX natomiast pozostaje przy swoim stanowisku i twierdzi, że barykady muszą zostać usunięte jak najprędzej, aby drogi były znów przejezdne dla wszystkich. (rel, Arton Konushevci)

 

Nad ranem KFOR usunął barykadę w Bërnjak

Żołnierze KFOR-u zlikwidowali barykadę, ustawioną przez Serbów na przejściu granicznym w Bërnjak. Akcja odbyła się ok. godz. 3 nad ranem. KFOR przy pomocy pojazdów pancernych usunął kilka ciężarówek, które służyły za barykady. Media serbskie podają, iż akcja była ekspresowa, wzięła w niej udział duża liczba żołnierzy. Nie odnotowano żadnych protestów ze strony Serbów.

 

Tekst: evropaelire.org, kohaditore.com, tłum. i red. K.D.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE