Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Kosowo: Serbowie sprzeciwiają się Tadiciowi

Kosowo: Serbowie sprzeciwiają się Tadiciowi

Na spotkaniu w niedzielę wieczorem prezydent Serbii, Boris Tadić poprosił liderów Serbów z północy Kosowa, aby umożliwili swobodny przejazd dla żołnierzy KFOR-u oraz członków EULEX-u na północy kraju. Apel ten spotkał się negatywną odpowiedzią. Jeden z przedstawicieli Serbów z północy, Slaviša Ristić, powiedział, że rozwiązanie problemu jest jeszcze dalekie.

– Niestety nic znaczącego się nie wydarzyło. Nie możemy powiedzieć, że po spotkaniu jesteśmy bliżej rozwiązania problemu usunięcia barykad. Jeśli chodzi o apel prezydenta Tadicia, będziemy na pewno rozmawiać na ten temat, bo uważamy, że zawsze trzeba rozmawiać”, mówi Ristić, podkreślając tym samym nieufność, jakie przejawiają dla misji EULEX-u. Jednak bez wyraźnej gwarancji, iż EULEX nie umieści celników kosowskich i nie będzie chciał realizować Planu Ahtisaariego, myślę, że nie dojdziemy szybko do rozwiązania problemu swobodnego ruchu dla EULEX-u, dodał Ristić.

Spotkanie lokalnych Serbów z prezydentem Serbii poprzedziły spotkania z przedstawicielami KFOR-u, które także zakończyły się niepowodzeniem. Rzecznik KFOR-u, Uve Novicki, nie komentuje słabych nadziei na rozwiązanie problemu udostępnienia dróg po spotkaniu z Tadiciem.

– Nie chcę komentować rozmów między Tadiciem a przedstawicielami gmin. To jest sprawa polityczna, względem której KFOR pozostaje neutralny. Zobaczymy, co się wydarzy, powiedział Novicki.

Barykady dorogowe na północy zostały postawione po akcji policyjnej zorganizowanej przez władze w Prisztinie, która miała na celu ponowne przejęcie kontroli na dwóch przejściach granicznych w tej części kraju. 22 października KFOR podjął próbę usunięcia barykad, jednak musiał przerwać akcję po ostrych protestach serbskich mieszkańców północy. Obecnie, według KFOR-u, sytuacja jest spokojna.

 

Tekst: evropaelire.org, tłum. i red. K.D.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE