Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Kosowo: Serbowie świętowali dziś Vidovdan. Liczne incydenty. Wśród rannych serbskie dzieci

Kosowo: Serbowie świętowali dziś Vidovdan. Liczne incydenty. Wśród rannych serbskie dzieci

Dziś, 28 czerwca Serbowie obchodzili Vidovdan, 623. rocznicę bitwy na Kosowym Polu. Kilka tysięcy z nich, mieszkających na co dzień w Serbii, Czarnogórze i Republice Serbskiej w BiH zgromadziło się w kosowskiej Gračanicy i na Gazimestanie. Podczas uroczystości obyło się bez incydentów.

W Gračanicy, gdzie znajduje się jeden z ważniejszych serbskich klasztorów prawosławnych odprawione zostało nabożeństwo z udziałem  Patriarchy Serbskiego Irineja. W czasie homilii, Patriarcha przypominał znaczenie Kosowa dla serbskiej tożsamości narodowej, nazywając je serbską Jerozolimą:

- Przybyliśmy tu, aby swoją obecnością pokazać i udowodnić, że była to, jest i będzie serbska święta ziemia, święta serbska Jerozolima – powiedział.

W nabożeństwie uczestniczył serbski sekretarz stanu ds. Kosowa Oliver Ivanović i rosyjski ambasador w Belgradzie Aleksandr Konuzin.

Podczas uroczystości w Gazimestanie, cześć Serbów skandowała „dajcie nam broń” oraz skandowała imiona Radovana Karadžicia i Ratko Mladicia. Do zgromadzonych o spokój zaapelował sam Patriarcha przypominając, że w dniu święta, należałoby skupić się na pamięci kilku pokoleń Serbów, a nie szerzeniu agresji.

Incydenty

W godzinach porannych doszło do starć pomiędzy kosowską policją, a grupą Serbów w miejscowości Merdare. Według słów rzecznika kosowskiej policji Bakiego Kelana podróżujący na uroczystości dwoma autobusami w kierunku Gazimestanu, przekroczyli granicę nielegalnie, zachowywali się agresywnie i znajdowali się pod wpływem alkoholu. Dało to powód policji do zmuszenia podróżujących do zdjęcia koszulek, które w ich mniemaniu miały charakter nacjonalistyczny. Wśród nich były takie z napisem „Kosowo jest nasze”, „Kosowo jest serbskie”, ale także inne np. „Banja Luka – Republika Serbska”, czy mających serski herb, lub logotypy drużyn piłkarskich. Na tej podstawie nakazano deportację 70 Serbów.

Kosowska policja eskortowała autobusy do przejścia w Merdare. Po wyjściu z autobusów, zdenerwowani i upokorzeni Serbowie zaczęli rzucać w kierunku policji kamienie. Doszło do starć, w wyniku których rannych zostało 16 serbskich cywili i 32 kosowskich policjantów. 9 Serbów została rannych amunicją, jeden odniósł ciężkie obrażenia.

Do incydentu doszło też w Mitrovicy, po tym jak grupa Serbów próbowała przekroczyć most na rzece Ibar stanowiący mentalną granicę pomiędzy nimi a Albańczykami zamieszkującymi południową cześć miasta. Policja użyła wobec grupy Serbów gazu łzawiącego.

Do ponownych incydentów doszło po zakończeniu uroczystości w Gazimestanie. W 5 autobusów, którymi podróżowali uczestnicy obchodów, w pobliżu hotelu Victoria w Prisztinie, grupa młodych Albańczyków rzuciła kamienie i koktajle Mołotowa. Na pogotowie trafiło 16-cioro dzieci w wieku od 8 do 16 lat.

Kosowskie MSW ostro zareagowało na zachowanie Serbów wobec kosowskiej policji, przypominając, że nie wyraziło ono zgody na organizację wydarzeń związanych z serbską rocznicą. Nie potępiło zaś zachowania Albańczyków. Późnym wieczorem incydenty wobec Serbów potępili przedstawiciele sił KFOR, wyrażając nadzieję da przeprowadzenie szybkiego i sprawnego dochodzenia w sprawie.

Vidovdan

Nierozstrzygnięta w 1389 r. bitwa na Kosowym Polu została upamiętniona w serbskim folklorze, a później historiografii jako przegrana, gdyż była zwiastunem upadku państwowości serbskiej i nadejścia osmańskiego panowania. Miejsce bitwy i pomnik upamiętniający bitwę – Gazimestan – znajduje się w pobliżu kosowskiej stolicy Prisztiny.

Relacja telewizji R92

Źródło: b92.rs, danas.rs, slobodnaevropa.org, balkaninsight.com

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE