Home / Gospodarka / Energetyka / Kosowo: Sprzeciw wobec podwyżek cen energii elektrycznej

Kosowo: Sprzeciw wobec podwyżek cen energii elektrycznej

Przedstawiciele FIQ (Forum Inicjatyw Obywatelskich), GAP (Instytut Badań Zaawansowanych) i INDEP (Instytut Polityki Rozwoju) w Kosowie wyrazili swój sprzeciw wobec  23% podwyżki cen energii elektrycznej od kwietnia 2012 r. oraz odnowieniu bloku A2 w elektrowni Kosowo A.
– Żądanie podwyższenia cen przez KEK (Kosowskie Przedsiębiorstwo Energetyczne) nie odzwierciedla realnych kosztów produkcji energii. Głównym problemem spółki jest złe zarządzanie zasobami energii. Z raportu KEK dla Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że straty energii w sieci są większe niż całkowita produkcja energii w elektrowni Kosowo A. Krajowy dostawca prądu uzasadnia podwyżkę cen wstrzymaniem dotacji od rządu Kosowa. Korporacja, poprzez podniesienie cen, spodziewa się uzyskać 45 mln EUR – powiedział Agron Demi z Instytutu Rozwoju Polityki.
Organizacje pozarządowe uznały za niewłaściwe próbę odnowienia elektrowni Kosowo A, gdyż jest to niezgodne z założeniami polityki energetycznej Kosowa na lata 2010-18, rządowym programem poprawy wydajności energetycznej i traktatu energetycznego.
Jeżeli spółka zmniejszy techniczne i handlowe straty energii, nie będzie potrzeby podwyższania cen i odnowy elektrowni, zgodnie twierdzą organizacje.

Tekst i zdjęcie: kosova-sot.info, tłum. i red. Sylwia Zapalska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE