Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Strzelanina w Goraždevcu. Zaatakowani zostali Serbowie
rtvbn.com
rtvbn.com

Kosowo: Strzelanina w Goraždevcu. Zaatakowani zostali Serbowie

W poniedziałek 7 grudnia we wsi Goraždevac koło Peći w Kosowie doszło do kilku napadów z użyciem broni palnej. Nikt nie został ranny.

Według doniesień świadków, w poniedziałkową noc został zniszczony pomnik ofiar bombardowania NATO, znajdujący się w centrum wsi. Nieznani sprawcy ostrzelali także dwa domy oraz podpalili autobus oraz kiosk. Zaatakowane mienie należało do zamieszkujących wieś Serbów. Rodzinom przebywających w tym czasie w domach udało się uniknąć obrażeń. Członek rady gminy, Ranko Zdravković, twierdzi, że są to kolejne tego typu ataki w tym miejscu, i jego zdaniem ich podłoże jest niewątpliwie etniczne. Goraždevac  to bowiem mała serbska enklawa w tym rejonie Kosowa. Póki co motywy tych wydarzeń są jedynie domysłami, policja rozpoczęła śledztwo w tej sprawie.

Bardzo ostro skomentował te ataki odpowiedzialny w serbskim rządzie za sprawy związane z Kosowem i Metochią Marko Đurić. Nazwał te wydarzenia “atakiem terrorystycznym”, i wezwał Serbów z Kosowa do zachowania spokoju i nie odpowiadania na prowokacje. Jego zdaniem ataki te mają na celu skłonienie tamtejszych Serbów do opuszczenia wsi. Đurić zaapelował do władz Kosowa o odpowiednie działania.

Niestety, podobne zdarzenie miało miejsce tego samego dnia w miejscowości Srbobran. Ostrzelany został kiosk, wewnątrz którego znajdowało się dwóch Serbów. Policja potwierdziła, że nikt nie został ranny.

Zdaniem serbskiego ministra pracy, Aleksandra Vulina, za ataki odpowiedzialna jest w dużej mierze obecna w Kosowie społeczność międzynarodowa, która jego zdaniem, nie reaguje i pozwala, aby podobne przestępstwa pozostawały bez kary.

Źródła: slobodnaevropa.orgrtvbn.com, tanjug.rs, tanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE