Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Święto Komiksu i Karykatury

Kosowo: Święto Komiksu i Karykatury

Kosowskie Towarzystwo Komiksowe „XhennetComics” zakończyło przygotowania do rozpoczęcia 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Karykatury „Prizren 2011”. Na imprezie, która potrwa od 8 do 13 października, nie zabraknie 17 gości z kraju i za granicy.

Pierwsze powojenne próby ożywienia komiksu podjęto w roku 2004 i w tym samym czasie został zorganizowany po raz pierwszy wyżej wspomniany festiwal. Z biegiem lat przyjął on dzisiejszą formułę i znaczenie.

Na tegoroczny festiwal napłynęło około 350 prac. Przysłało je 80 artystów z 20 krajów. W tym wydarzeniu będzie uczestniczyć również po raz pierwszy artystka z Albanii, Gerta Oparaku.

Impreza ta ma celu przyciągnięcie dawnych, licznych czytelników (z lat 1970-1990), zachęcenie ich, aby z powrotem sięgnęli do komiksów. Temat tegorocznej edycji jest dowolny, natomiast wśród nadesłanych prac dominuje tematyka historyczna, społeczna i fantastyczna. Ponadto, nie brakuje prac humorystycznych.

Oprócz wystawy komiksów i karykatury, w Prizrenie pojawią się także zaproszeni twórcy ze swoimi ekipami. W drugim dniu tegorocznego festiwalu będzie miała miejsce dyskusja na temat historii, pomysłu i autorów, którzy przyczynili się do spopularyzowania sylwetki bohatera we włoskim komiksie „Za-Gor Te-Nay”. W specjalnej sesji poświęconej 50-letniemu Zagorowi, nieśmiertelnej postaci z ogromnym nakładem egzemplarzy w historii europejskiego komiksu, weźmie udział dwoje gości z Wydawnictwa Sergio Bonelli Editore: Marco Laurenti i Giovanna Degl’innocenti. Równocześnie, zostanie odczytany przez artystów wspólny komunikat dotyczący scenarzysty i wydawcy Zagora, Sergio Bonelli, który zmarł 26 września br.

W każdym razie, dużym osiągnięciem tej imprezy jest przybycie do Prizrenu najznakomitszych twórców z całego świata, specjalizujących się w komiksie i karykaturze. Swoją obecność w trakcie trwania festiwalu potwierdzili: Mauro Laurenti i Giovanna Degl‘innocenti (Włochy), Adrian Barbu (Rumunia), Frida Bünzli i Pascal Habegger (Szwajcaria), Kan Takahama (Japonia), Igor Jovčevski (Macedonia), Gerta Oparaku (Albania), Qazim Tmava i Murat Ahmeti (Kosowo), Darko Bogdanov i Vane Trajkov (Macedonia), Cem Özüduru i Murat Mihçioglu (Turcja) i in.

7. Edycja Festiwalu Komiksu i Karykatury „Prizren 2011”  odbędzie się pod patronatem m.in. Ministerstwa Kultury, Gminy Miasta Prizren i Instytutu Kultury.

 

Tekst: gazetaexpress.com; tłum. i red. Grzegorz Kacprzyk

 

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE