Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Trwa „Tydzień konsumenta”

Kosowo: Trwa „Tydzień konsumenta”

W poniedziałek 12 marca rozpoczął się „Tydzień konsumenta”, który będzie trwał do 16 marca. Jest on organizowany przez Ministerstwo Handlu i Przemysłu i ma na celu uświadomienie konsumentom, jakie posiadają prawa.

Według przewodniczącego organizacji pozarządowej „Konsument”, Selatina Kaçaniku, prawo i programy ochrony konsumenta oferują obywatelom dobrą ochronę, lecz niestety nie są praktykowane, co doprowadziło do tego, że na rynku kosowskim znalazły się produkty po terminie przydatności do spożycia i o niskiej jakości. Podkreślił jednocześnie, że rząd powinien działać, aby obniżyć ceny, dlatego że obecnie obserwuje się ich przesadny wzrost.

Oprócz prawa ochrony konsumentów istnieje w Kosowie program opracowany przez rząd na lata 2010-2015. Przedstawiciele instytucji kosowskich zapewniają, że ciągle prowadzone są prace, aby osiągnąć standardy europejskie, jeśli chodzi o ochronę konsumentów.

Kierownik Rady ds. Ochrony Konsumentów w Kosowie (Këshilli për Mbrojtjen e Konsumatorit të Kosovës, przyp. red.) przy Ministerstwie Handlu i Przemysłu, Izer Arifi, podkreślił, że brakuje świadomości wśród obywateli, co wynika z braku wystarczających informacji dotyczących ochrony praw konsumenta. Zapewnił jednak, że wkrótce ulegnie to zmianie.

 

Źródła: telegrafi.com, kohaditore.com, kosova.info

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE