Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo „ubrane” będzie w czerwono-czarne barwy

Kosowo „ubrane” będzie w czerwono-czarne barwy

W dniu Święta Flagi Narodowej całe Kosowo udekorowane będzie w kolorach flagi albańskiej – czerwonym i czarnym. Gmina Miasta Prisztina, Ruch Samookreślenie [Lëvizja Vetëvendosje – przyp. red.] oraz Sojusz Czerwono-Czarny z Albanii [Aleanca Kuq e Zi – przyp. red.] ożywią w dniu 28 listopada zarówno stolicę Kosowa, jak i cały kraj.

Tego dnia Plac Matki Teresy oświetlony zostanie w sposób wyjątkowy i odbędzie się na nim wiele imprez. W stolicy Kosowa będą miały miejsce także wydarzenia kulturalne, dla najmłodszych zorganizowany zostanie koncert w Pałacu Młodzieży, zaś uroczysty koncert rozbrzmi wieczorem na Placu. O poranku rozpocznie się zbiórka Sojuszu, który będzie zachęcał Albańczyków, by gromadzili się w Prisztinie w celu rozwinięcia gigantycznej, czerwono-czarnej flagi przywiezionej prosto z Vlory, nadmorskiego miasta w Albanii. O godz. 10.30 ruszy marsz spod Kina ABC, po czym tysiące Albańczyków przejdą promenadą w kierunku pomnika Newborn.

Ruch Samookreślenie (VV), dla którego ww. data łączy w sobie wszystkie fazy formowania się narodu, przybędzie ze swoim programem nie tylko do Prisztiny, ale także do Gjakovy i Prizrenu.

Według przedstawicieli VV, 28 listopada nie jest dniem wolnym, ale nade wszystko dniem zadumy i dniem, w którym społeczeństwo i instytucje zaangażować się powinny w realizację wielkiego, politycznego projektu z roku 1912.

 

Tekst: botasot.info, tłum. i red. Grzegorz Kacprzyk

 

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE