Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Umowa między Clinton a Jahjaga w sprawie dziedzictwa Kosowa

Kosowo: Umowa między Clinton a Jahjaga w sprawie dziedzictwa Kosowa

Michael Murphy, zastępca amerykańskiego ambasadora w Prisztinie, stwierdził, że porozumienie zawarte w celu zachowania dziedzictwa kulturowego podpisane przez Sekretarz Stanów Zjednoczonych, Hillary Clinton i prezydent Kosowa, Atifete Jahjaga jest słuszne. W związku z deklaracjami serbskich urzędników, którzy ocenili układ jako fałszowanie historii, Murphy uznał, że cyniczne jest to, że ludzie skupiają się tylko na aspekcie politycznym.

– Myślę, że to, czego dokonał do tej pory amerykański rząd wydaje się odpowiednim, aby ocalić dziedzictwo kulturowe Serbów w Kosowie, mowa tu o klasztorach w Graçanicë (serb. Gračanica) i Deçan (serb. Dečan) oraz patriarchacie w Pejë (serb. Peć) – skomentował Murphy.
– W czasie świąt, kiedy wszyscy chrześcijanie obchodzą narodziny Jezusa Chrystusa, nie ma miejsca dla polityki lub innych oświadczeń, które mogą naruszać uczucia innych osób. Jesteśmy zainteresowani, by zachować dziedzictwo Serbów, Albańczyków, Żydów i wszystkich innych żyjących w Kosowie, czy gdzie indziej – oznajmił amerykański dyplomata.

Tekst i zdjęcie: koha.net, tłum. i red. Aleksandra Pawlaczyk

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE