Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: W oczekiwaniu na rezultat wyborów
balkaninside.com

Kosowo: W oczekiwaniu na rezultat wyborów

3 listopada odbyły się w Kosowie pierwsze wybory samorządowe, w których brali udział także Serbowie. Wydarzeniu towarzyszyła atmosfera napięcia, niezgody i przemocy. W wyniku zakłócenia procesu wyborczego nie są jeszcze znane wyniki głosowania ze wszystkich okręgów wyborczych.

Problemy na północy

Wyborom towarzyszyło wiele kontrowersyjnych wydarzeń, od doniesień o kartach do głosowań znalezionych w kontenerach, poprzez negatywne oceny działań przedstawicieli organizacji międzynarodowych, po ataki na lokale wyborcze. Niepokoje zanotowano zwłaszcza na północy Kosowa, przede wszystkim w Kosowskiej Mitrowicy, ale także w miejscowościach Zvečan i Leposavić. Głosowanie przebiegało bez przeszkód w enklawach serbskich, co miało później swoje odzwierciedlenie we wskaźnikach frekwencji. Według danych Centralnej Komisji Wyborczej, wskaźnik frekwencji do godziny 15.00 wynosił 7,9% w Kosowskiej Mitrowicy, podczas gdy w Gračanicy 55%. Opór wobec udziału w wyborach może doprowadzić w konsekwencji do wygranej polityków albańskich w północnych okręgach Kosowa. W związku z zaistniałą sytuacją, premier Serbii, Ivica Dačić zapowiedział już konieczność unieważnienie wyborów w północnych okręgach i przeprowadzenie ponownego głosowania.

Podzieleni wobec wyborów

Postawy Serbów wobec wyborów w Kosowie są różne, a zdania na temat znaczenia tej decyzji dla przyszłości mniejszości serbskiej – podzielone. Różnice widać nie tylko między Serbami z Belgradu, a tymi z Kosowa, (co często podkreślane jest w doniesieniach prasowych). Odmienne są postawy przedstawicieli mniejszości serbskiej zamieszkujących Kosowo. Podczas wyborów widoczne były dwie skrajne strategie na utrzymanie wpływów w regionie. Pierwsza zakładała bojkot wyborów równoznaczny z manifestacją sprzeciwu wobec nowych władz, a tym samym stanowiący wyraz braku akceptacji dla państwowości Kosowa. Stanowisko to reprezentowały grupy, które biernie lub czynnie bojkotowały wybory. Druga natomiast kładła nacisk na konieczność wyznaczenia swojej reprezentacji i tym samym utrzymanie władzy na terenach zamieszkanych przez Serbów. Pogląd ten wyrażał m.in. Krstimir Pantić, kandydat na burmistrza Mitrowicy, który zachęcał Serbów do udziału w głosowaniu.

Wciąż bez rezultatu

Zgodnie z zapowiedziami, problem wyborów samorządowych na północy Kosowa zostanie poruszony na jutrzejszym spotkaniu premierów Ivici Dačicia i Hashima Thaçiego z Catherine Ashton w Brukseli. Według nieoficjalnych wyników CKW w 10 z 30 okręgów wybrano w pierwszej turze burmistrzów. Reprezentanci z 6 okręgów z serbską mniejszością na północ od Ibru zostaną wybrani w drugiej turze, która zapowiedziana jest na 1 grudnia. Liczenie głosów powinno zakończyć się jutro (6 listopada), kwestia oficjalnego ogłoszenia wyników i decyzji przeprowadzenia ponownych wyborów w problematycznych okręgach północy wciąż pozostaje otwarta.

Źródła: b92.net, novosti.rs

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE