Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Wydano książkę o gwałtach dokonywanych przez Serbów na albańskich kobietach

Kosowo: Wydano książkę o gwałtach dokonywanych przez Serbów na albańskich kobietach

Wicepremier i minister sprawiedliwości prof. dr Hajredin Kuçi (czyt. Kuczi) wziął udział w promocji książki zatytułowanej „Zbrodnia i gwałty dokonywane przez Serbów na albańskich kobietach w Kosowie w latach 1997-1999” autorstwa Naxhije Doçi (czyt. Nadżije Doczi).

Z tej okazji wicepremier Kuçi oświadczył, że książka ta odzwierciedla bolesną historię albańskiego narodu w Kosowie, w wyjątkowo ciężkim wówczas dla niego okresie, gdzie ofiarami nie byli tylko ci, którzy toczyli walkę bezpośrednio z Serbią, ale ofiarami stawały się także matki, siostry i żony.
– Kosowo ma obowiązek przedstawiać własną historię w taki sposób, jak to miało miejsce. Historia Kosowa to powód do dumy. My, opinia publiczna, nasze rodziny, nasze społeczeństwo oraz cały kraj, w którym żyjemy i pracujemy, musimy akceptować poszkodowane w wojnie matki, żony i córki, traktować je jak równe sobie, oraz pamiętać o nich jako o ofiarach serbskiej przemocy – kontynuował Kuçi. Dodał również, że rząd i ministerstwo sprawiedliwości zawsze będą pomagać tym ofiarom z pełnym poświęceniem. – Założyliśmy Instytut ds. badań zbrodni wojennych po to, aby nagłaśniać przestępstwa dokonane przez Serbów w Kosowie. Wierzę, że pracujący tam ludzie pomogą w szerzeniu prawdy, którą znamy i którą przeżyliśmy w podobnym stopniu – mówił Kuçi.
Duży wkład w wydanie książki miał sam minister sprawiedliwości Republiki Kosowa. Autorka książki, Naxhije Doçi, podziękowała wicepremierowi prof. Kucziemu za ogromne wsparcie.

Tekst: md-ks.org, tłum. i red. Grzegorz Kacprzyk

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE