Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Kosowo: Wypadki komunikacyjne główną przyczyną zgonów

Kosowo: Wypadki komunikacyjne główną przyczyną zgonów

Wypadki drogowe wciąż pozostają główną przyczyną zgonów w Kosowie, powiedział na drugim spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Minister Infrastruktury, Fehim Mujota.

– Według statystyk, od 2002 do 2011 r. wskutek wypadków komunikacyjnych zginęło 1430 osób, a 10 254 osoby zostały ranne – powiedział Mujota.

Minister, w celu zmniejszenia liczby wypadków, nawołuje do lepszej współpracy między odpowiednimi instytucjami, nie wyłączając pomocy organizacji pozarządowych.

Sekretarz rady, Jakub Hoti zaprezentował raport dotyczący aktualnego stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Kosowie, porównując dane z roku 2011 z danymi z 2010 r.

– Liczba wypadków rośnie z roku na rok. W 2010 r. miało miejsce ok. 18 tys. wypadków, tymczasem w 2011 r. ich liczba wzrosła do blisko 19 tys. Jednakże liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym zanotowała spadek – zadeklarował Hoti. – Liczba osób, które zginęły w wypadkach spadła o 9,9%, jednak liczba osób rannych zwiększyła się o 7,7%. Znacząco spadł odsetek zabitych pieszych, jednak wciąż pozostaje wysoki w porównaniu z innymi krajami europejskimi – dodał sekretarz rady.

Wypadki drogowe wiążą się także z wysokimi kosztami dla budżet krajowego. Według niektórych porównywalnych danych, koszt wypadków drogowych waha się od 1 do 3% PKB.

Pod koniec spotkania Eric Hoyrup, w imieniu przedsiębiorstwa EGIS International, przedstawił krótką prezentację strategii bezpieczeństwa drogowego w Kosowie.

 

Źródła: kosova.info, botasot.info

About Maria Reptowska

KOMENTARZE