Home / Gospodarka / Energetyka / Kosowo: Wysokie ceny paliw

Kosowo: Wysokie ceny paliw

W Kosowie ceny paliw są podobne jak w Austrii, mimo że standard życia mieszkańców jest o wiele niższy. W sprzedaży detalicznej, litr oleju napędowego w Kosowie kosztuje ok. 1,30 EUR, a litr benzyny ok. 1,5 EUR, natomiast w Austrii cena oleju wynosi ok. 1,48 EUR, a benzyny ok. 1,45 EUR. Średnia płaca krajowa w Kosowie wynosi ok. 150 EUR, a w Austrii – 1000 EUR.

– Ceny paliw w Kosowie zostały podniesione po wzroście cen na rynkach międzynarodowych. Obecnie cena hurtowa importowanych paliw wynosi 1,25 EUR za olej napędowy i 1,30 EUR za benzynę. Natomiast w handlu detalicznym ceny są różne, gdyż niektóre firmy podają zaniżoną ilość importowanych paliw, powiedział właściciel przedsiębiorstwa „Dilloni Benz”, Fadij Berjani.

Wzrost cen paliw może zagrażać wzrostowi gospodarczemu. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, ceny paliw w Wielkiej Brytanii od początku lutego wzrosły o ok. 10 USD, co może zwiększyć inflację w państwach członkowskich i zmniejszyć produkcję krajową w przyszłym roku średnio o 0,1 i 0,2 punktu procentowego.

We wtorek Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania i Japonia rozpoczęły pracę nad projektem koordynacji działań w nagłych wypadkach. Rząd Stanów Zjednoczonych zwrócił się do rządu francuskiego o podjęcie współpracy w zakresie zwiększenia rezerw paliwowych. Francja ma przekonać państwa produkujące paliwa do zwiększenia jego ilości na rynku.

 

Źródło: zeri.info, kosovarimedia.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE