Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Wysokie oprocentowanie depozytów przyciąga emigrantów

Kosowo: Wysokie oprocentowanie depozytów przyciąga emigrantów

Oprócz wysokiego oprocentowania kredytów, banki komercyjne w Kosowie utrzymują także wysokie oprocentowanie depozytów, co zachęciło kosowskich emigrantów do lokowania swoich oszczędności w bankach w ojczyźnie.

– Średnia wartość oprocentowania depozytów w czerwcu 2012 r. wyniosła 3,59% i w porównaniu z innymi krajami w strefie euro, jest dość wysoka. Spowodowało to wzrost zainteresowania depozytami także wśród emigrantów  – powiedział dyrektor Departamentu ds. Stabilności Finansowej i Analiz Gospodarczych w Banku Centralnym Kosowa (Departamenti i Stabilitetit Financiar dhe Analizave Ekonomike në Bankën Qendrore), Arben Mustafa.

W krajach strefy euro, średnia wysokość oprocentowania wynosi 2,8%, podczas gdy w Kosowie oprocentowanie depozytów dwuletnich wynosi 5,5%, a trzyletnich – 6%. W lipcu br., ogólna suma depozytów bankowych osiągnęła wartość ok. 2,2 mld EUR i zanotowała wzrost 10.1% r/r.

Tymczasem analitycy gospodarczy uważają, że wysokie stopy procentowe depozytów wprawdzie przynoszą korzyści oszczędzającym, ale nie krajowej gospodarce.

– Analitycy gospodarczy twierdzą, że wysokie stopy procentowe depozytów są korzystne dla oszczędzających i jednocześnie pozwalają bankom na gromadzenie kapitału kredytowego. Z drugiej jednak strony wpływają także na utrzymanie się wysokiego oprocentowania kredytów. Jeżeli oprocentowanie depozytów jest wysokie, problemem będzie wyegzekwowanie obniżenia oprocentowania kredytów – uważa dyrektor Centrum Badań Strategicznych i Społecznych (STRASS), Ibrahim Rexepi.

Źródło: kosovain.eu, telegrafi.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE