Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Wystawa karykatur w Peji

Kosowo: Wystawa karykatur w Peji

W środowy wieczór, 1 sierpnia, w Galerii Sztuki w Peji została otwarta wystawa „Karykatura narodowa” w ramach 3. edycji Międzynarodowego Festiwalu Karykatury „Kosovaaward/Karykatura światowa”. Ekspozycja, która zgromadziła w jednym miejscu prawie 300 karykatur albańskich artystów, będzie otwarta do 21 sierpnia.

„Karykatura narodowa” jest drugą ekspozycją w ramach „Kosovaaward”. Pierwsza wystawa zawierała prace Nexhata Krasniqiego-Nekry, który poza karykaturami zaprezentował film animowany. Wystawę można było podziwiać od 1 do 21 lipca.

Zdaniem Nekry, prace albańskich artystów prezentują światowy poziom i mogą szczycić się wieloma sukcesami. Na wystawie znajdują się dzieła wszystkich pokoleń karykaturzystów, począwszy od 1945 roku aż do czasów współczesnych. Wszystkie prace zaprezentowane w ramach tej ekspozycji zostaną włączone do specjalnego katalogu i będą prezentowane na innych ważnych wystawach.

Talent albańskich twórców docenia także Muhamet Ahmeti-Metis – jeden z karykaturzystów, biorących udział w wystawie, który poprzez swoje obrazy pragnie promować wartości narodowe i kulturowe narodu albańskiego na świecie. Organizacja wystawy o tak dużej wartości artystycznej ma także istotne znaczenie dla Peji, która ma okazję zaprezentowania się jako miasto kultury, podkreślił dyrektor Galerii Sztuki, Zymer Mulliqi.

Tegoroczna edycja „Kosovaaward” odbywa się pod hasłem „Nie przeszkadzaj!”. Stanowi ona kontynuację tematów dwóch poprzednich edycji, które odbyły się w Prisztinie – „Niepodległość” (2006) oraz „Wiadomość” (2007). W tym roku wydarzenie po raz pierwszy zostało zorganizowane w Peji.

 

Źródło: koha.net

About Maria Reptowska

KOMENTARZE